اخبار مرتبط

۱۹ هزار هکتار از مراتع درمیان قرق شد

بیرجند - ایرنا - رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری درمیان گفت: امسال 19 هزار هکتار از مراتع این شهرستان با هدف جلوگیری از ورود دام و حفظ پوشش گیاهی قرق شد.

امان الله مرادی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این مراتع که در سنوات قبل از محل اعتبارات دولتی و با مشارکت بهره برداران احیا و اصلاح شده بود و هم اکنون برای حفاظت از خاک و افزایش تولید علوفه و پوشش گیاهی قرق شد.
وی اظهار داشت: این مراتع اوایل آبان پس از پایان مدت قرق و بهبود وضع پوشش گیاهی، به مدت 80 تا 90 روز برای چرای دام آزادسازی می شود.
مرادی ادامه داد: قرق مراتع یکی از روش‌های مدیریتی مرتعداری و آبخیزداری است که به منظور اصلاح و توسعه مراتع اعمال می‌شود.
وی همچنین با بیان اینکه سه طرح آبخیزداری در شهرستان با اعتبار 486 میلیون تومان در دست اجرا است، افزود: طرح آبخیزداری روستای تخویج شهرستان با 95 درصد پیشرفت فیزیکی و با اعتبار 168میلیون تومان در دست اجرا است.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری درمیان یادآور شد: این طرح از محل اعتبارات ماده 180 استانی اجرا شده و در هفته دولت به بهره برداری خواهد رسید.
مرادی عنوان کرد: طرح آبخیزداری روستای کماچی شهرستان نیز از محل اعتبارات ماده 180 استانی با اعتبار 198 میلیون تومان و با 20 درصد پیشرفت فیزکی در دست اجرا است.
وی گفت: بند خاکی روستای زیدان شهرستان نیز با مشارکت آستان قدس رضوی و قرارگاه پیشرفت و آبادانی خراسان جنوبی با اعتبار 120 میلیون تومان و با 80 درصد پیشرفت فیزیکی در حال احداث است.
مرادی اظهار داشت: همچنین سال گذشته از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی سه طرح آبخیزداری دیگر با اعتبار بیش از یک میلیارد تومان در شهرستان اجرا شده است.
وی با بیان اینکه با فرا رسیدن فصل بهار برداشت آویشن کوهی از مراتع درمیان آغاز شده است، افزود: در این شهرستان افراد محلی آویشن را برای مصارف خانگی برداشت می کنند و این گیاه به صورت خودرو در کوه ها و دره ها می روید.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری درمیان عنوان کرد: یکی از عوامل انقراض این گیاه برداشت غیراصولی توسط مردم است، متاسفانه بیشتر اوقات افراد برای تامین معاش خانواده خود به سوی برداشت گیاهان دارویی سوق داده می شوند و این گیاهان را از ریشه می کنند.
مرادی گفت: آمار دقیقی از برداشت آویشن در شهرستان نداریم، این گیاه دارویی بیشتر توسط افراد بومی برای مصرف خوراکی برداشت می شود.
شهر اسدیه مرکز شهرستان مرزی درمیان در 105کیلومتری شرق بیرجند قرار دارد.
7556* 6054

تاريخ انتشار: ۱۳۹۸/۲/۲۴  |  ساعت انتشار: ۴:۴  |  کد خبر: ۶۹۷۷۸۴۳  |  منبع: خبرگزاری ایرنا - خراسان جنوبی  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
  • پربیننده‌ترین اخبار ۴۸ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۶ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار اخبار عمومی