اخبار مرتبط

بیش از ۲‌ میلیون هکتار اراضی کشور به آبیاری های نوین تجهیز شد

سنندج - ایرنا - مشاور وزیرجهاد کشاورزی در امور سامانه های نوین آبیاری گفت: تاکنون 2 میلیون و 100 هزار هکتار از اراضی پایاب کشور به سامانه های نوین آبیاری مجهز شده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، عباس زارع دوشنبه شب در دیدار سرپرست فرمانداری بانه اظهار داشت: در کل کشور 2 میلیون 100 هزار هکتار از حدود هشت میلیون هکتار اراضی کشور به سامانه های نوین آبیاری تبدیل شده و کل اراضی ظرفیت لازم را برای اجرای طرح هال نوین آبیاری دارند.
وی اضافه کرد: از این میزان بیش از یک میلیون و 500 هزار هکتار در اراضی پایاب منابع آبی کوچک سنتی اجرا شده که بیشترین میزان را در انواع سطوح اراضی دارد.
وی با اشاره به اینکه بیش از 90 درصد تولید محصولات کشاورزی با آب ارتباط مستقیم دارد افزود: اجرای طرح سامانه های نوین آبیاری به افزایش بهره وری آب و خاک، خودکفایی کشور و امینت غذایی کمک می کنند.
مشاور وزیرجهاد کشاورزی در امور سامانه های نوین آبیاری گفت: از سال 95 تاکنون یک میلیارد و650 میلیون دلار اعتبار از صندوق توسعه ملی به اجرای سامانه های نوین آبیاری کشور اختصاص یافته است.
مشاور وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه امسال در کل کشور 400 هزار هکتار ظرفیت فنی و مهندسی توسعه سامانه های نوین آبیاری وجود دارد افزود: 2 هزار مشاور و پیمانکار و 430 تولید کننده لوازم و تجهیزات در زمینه توسعه سامانه های نوین آبیاری فعالیت می کنند.
سرپرست فرمانداری بانه نیز به اهمیت بخش کشاورزی در این شهرستان اشاره کرد و گفت: باتوجه به اینکه در چند سال اخیر در بانه بازار تجار رونق بسیار خوبی داشته بخش کشاورزی این شهرستان توسعه چندانی نداشته است.
محمد امین زاده افزود: ضروری است باتوجه به رکود بازار و کاهش اشتغال بخش کشاورزی و با توجه به ظرفیتی های خوبی که بانه به لحاظ کشاورزی دارد تولید و اشتغال توسعه یابد.
به گزارش ایرنا مشاور وزیر جهاد کشاورزی روز دوشنبه در سفر یک روزه خود به شهرستان بانه از مجتمع آبیاری تحت فشار پایاب سد عباس آباد بانه و کارخانه تولید انواع نوار آبیاری قطره ای و لوله های پلاستیکی آبیاری میران پلاست بازدید کرد.
شهرستان مرزی با 158 هزار نفر جمعیت در 270 کیلومتری غرب سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.
7469 / 3034

تاريخ انتشار: ۱۳۹۸/۲/۲۴  |  ساعت انتشار: ۸:۷  |  کد خبر: ۶۹۷۸۵۸۱  |  منبع: خبرگزاری ایرنا  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
  • پربیننده‌ترین اخبار ۴۸ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۶ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار اخبار اقتصادی