اخبار مرتبط

تولید بیش از ۶۰ هزار تن گندم در فامنین

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان فامنین از تولید بیش از 60 هزار تن گندم در این شهرستان خبر داد و گفت: نزدیک به 27 هزار هکتار از محصولات این شهرستان زیر پوشش بیمه محصولات کشاورزی است.

جعفر کاویانی‌دلشاد امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در همدان اظهار کرد: خوشبختانه خسارت سیل به تولید گندم در فامنین حاد نبوده و در مجموع افزایش بارش‌ها اثرات مثبتی در تولید این محصول در شهرستان داشته است.

وی افزود: با وجود وارد شدن خسارت به تولید گندم وجو نگرانی بابت تأمین یا کاهش تولید، گندم  و جو در این شهرستان وجود ندارد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان فامنین گفت: انتظار می‌رود از سطح کشت 35 هزار و 200 هکتار گندم دیم و 4 هزار هکتار گندم آبی در این سال زراعی بیش از 60 هزار تن تولید گندم داشته باشیم.

وی با اشاره به بازدید از مزارع گندمی که دچار سیل شده‌اند خاطرنشان کرد: طبق بررسی‌های انجام شده 370 هکتار ازاراضی زراعی این شهرستان به طور متوسط تا 30 درصد خسارت دیده‌اند.

کاویانی‌دلشاد با اشاره به اینکه آب‌گرفتگی مزارع مناطق سیل‌زده دلیل بر خسارت مطلق نیست و به مرحله رشد گندم و میزان خروج آب از مزرعه بستگی دارد یادآور شد: امسال نزدیک به 27 هزار هکتار از محصولات این شهرستان زیر پوشش بیمه محصولات کشاورزی هستند.

وی با بیان اینکه با توجه به افزایش بارندگی و بارش بی‌سابقه 513 میلیمتری در این سال زراعی تا امروز مزارع در وضعیت مطلوبی قرار دارند بیان کرد: تاکنون 5 هزار تن انواع کود شیمیایی در این سال زراعی برای تولید محصولات زراعی پاییزه و بهاره تا این مرحله تامین و توزیع شده که نسبت به سال گذشته  توزیع توسط کارگزاری‌ها حدود 70 درصد  افزایش داشته است.

مدیر جهاد کشاورزی فامنین در خصوص خرید گندم نیز تصریح کرد: طبق سال‌های قبل خرید بر اساس ثبت اطلاعات جامع پهنه‌بندی انجام خواهد گرفت که تقاضا می‌شود کشاورزان گندم تولیدی خود را به مراکز خرید شهرستان و استان تحویل دهند.

پیش‌بینی تولید 700 تن کلزا

وی با بیان اینکه کلزا یکی از محصولاتی است که می‌تواند در تناوب با کشت گندم موجب پایداری در تولید گندم شود گفت: در راستای کاهش وابستگی به خرید روغن به خارج از کشور و در سال رونق تولید در سطح شهرستان میزان 221 هکتار کلزا کشت شد. 

کاویانی‌دلشاد اظهار کرد: وضعیت مزارع کلزا در حال حاضر مطلوب است و با توجه به رعایت تاریخ کشت پیش بینی می‌شود که عملکرد خوبی از مزارع کلزا حاصل شود.

وی ادامه داد: کارشناسان پهنه‌بندی شهرستان به طور مستمر در مراحل مختلف کاشت و داشت کلزا از مزارع بازدید دارند و نکات لازم در خصوص نحوه کشت، آبیاری و مبارزه با آفات و بیماری‌ها و علف‌های هرز  را به کشاورزان ارائه می‌دهند.

مدیر جهاد کشاورزی فامنین یادآور شد: به منظور اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی بیشتر به بهره‌برداران در راستای توسعه کشت کلزا نیز در شهرستان کارگاه آموزشی و بازدید برگزار شده است.

وی گفت: پیش بینی می‌شود در پایان زمان برداشت میزان 700 تن کلزا از مزارع برداشت شود که این میزان حدود دو برابر تولید پیش‌بینی شده است.

انتهای پیام/ 89046/خ

بیشتر بخوانید

تاريخ انتشار: ۱۳۹۸/۲/۲۴  |  ساعت انتشار: ۱۳:۱۹  |  کد خبر: ۶۹۷۹۲۲۶  |  منبع: خبرگزاری فارس  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
  • پربیننده‌ترین اخبار ۴۸ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۶ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار اخبار پزشکی و سلامت