اخبار مرتبط

جنگل، سرمایه ای که به تلی از خاکستر تبدیل می شود

یاسوج- ایرنا- سالانه آتش سوزی های عمدی و غیر عمدی و پی در پی در جنگل های کهگیلویه و بویراحمد تنها رختی سیاه بر پیکره بسیاری از نقاط استان به جای گذاشته و این سرمایه بزرگ روز به روز به سمت نابود شدن پیش می رود.

به گزارش ایرنا، تاثیر جنگل ها و مراتع در توسعه اقتصادی و اجتماعی جوامع انسانی واقعیتی انکار ناپذیر است اما برخی ها خود انگار خود را به بی خیالی زده و یا شاید این سرمایه عظیم را باور نکرده اند و از آن بی اطلاع هستند.
بسیاری از افراد در این استان با سهل انگاری و بی دقتی رخت سیاهی بر تن سبز طبیعت و جنگل ها می پوشانند.
تابستان و فصل گرما از راه خواهد رسید، آنچه که دوستداران محیط زیست را نگران می کند، وقوع آتش سوزی هایی است که بنابر آمارها بیش از 90 درصد آن ها عامل انسانی است.
خاکستر شدن چندین هکتار جنگل و مرتع و نبرد دوستداران طبیعت برای مهار شعله‌های بی‌رحم آتش، بخشی از قصه تلخ و سوزناک آتش سوزی‌های چند سال اخیر در کهگیلویه و بویراحمد است.
این مسائل سبب شد تا در میزگرد ایرنا به بحث و تبادل نظر در مورد علل آتش سوزی ها بپردازیم و راه های پیشگیری از این معضل دردناک را پیش از تبدیل شدن جنگل به خاکستر بیاموزیم و مردم را آگاه کنیم.
مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد در این باره گفت: جنگل، آب و خاک سرمایه های عظیم این استان هستند که ارزش آن از نفت و گاز، پتروشیمی و دیگر موارد به مراتب بسیار بالاتر است و به عبارتی دیگر قابل مقایسه با یکدیگر نیستند.
محسن جعفری نژاد افزود: بسیاری از مردم این استان از ارزش بی بدیل این سرمایه ها به ویژه جنگل بی خبرند و با ناآگاهی تمام زمینه نابودی آن را فراهم می کنند و آتش بر جان درختان جنگل ها می اندازند.
جعفری نژاد بیان کرد: فرهنگ حفاظت از جنگل هنوز در کهگیلویه و بویراحمد عمومی نشده و افراد بی اطلاع اند از این که آتش بر پیکره جنگل انداختن، زمینه ساز هر چه بیشتر نابودی آینده خود و نسل های آن هاست.
وی بر خواستار تبلیغ فرهنگ صیانت از جنگل‌ها و عرصه‌های طبیعی از سوی رسانه‌های ارتباط جمعی شد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: عامل بیشتر آتش سوزی‌ها در استان انسانی بوده که باید مردم هنگام ورود به طبیعت تا حد امکان از روشن کردن آتش خودداری کنند.
وی بر آمادگی تمام دستگاه ها برای مقابله با آتش سوزی‌ها در مناطق مختلف استان تاکید کرد.
جعفری نژاد عنوان کرد: بارش مطلوب سال زراعی جاری در کهگیلویه و بویراحمد سبب رویش مراتع طبیعی و علفزارها در جای جای این استان شده که این امر زنگ خطر کشیدن زبانه های آتش را در این استان به صدا درآورده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد افزود: بهتر است از هم اینک فرهنگ سازی، آموزش و اطلاع رسانی نحوه ورود افراد به طبیعت گوشزد شود تا این خطر مهیب آتش سوزی کاهش یابد.
وی تصریح کرد: 20 درصد جنگل های زاگرس و به عبارتی 8 درصد کل جنگل های کشور در کهگیلویه و بویراحمد واقع شده که این حجم عظیم نیاز به صیانت و حفاظت بیش از پیش دارد.
جعفری نژاد گفت: طبیعت گردان باید بدانند که یک بطری شکسته شیشه ای و یا یک بطری آب معدنی با چندین قطره آب موجود در آن می تواند نور خورشید را متمرکز و سبب ایجاد آتش سوزی شود و باید از رها کردن زباله های خود در طبیعت خودداری کنند.
وی بیان کرد: کوهستانی بودن مناطق آتش سوزی، صعب العبور بودن، وسعت زیاد، وزش باد، رها کردن خرده شیشه و فلزات در طبیعت توسط افراد، دست به دست هم داده تا دامنه آتش سوزی ها در کهگیلویه و بویراحمد بیشتر شود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: موضوع پیشگیری در مورد وقوع آتش سوزی ها بسیار مهم است و باید آتش در محل پیشگیری شود.
وی افزود: همچنین فرهنگ سازی صحیح در مورد پیشگیری از وقوع آتش سوزی ها می تواند حجم این آتش سوزی ها را در جنگل به حداقل برساند.
جعفری نژاد گفت: زمان به موقع رسیدن به آتش برای خاموش کردن آن بسیار مهم است به دلیل دیر خبر دار شدن از زمان وقوع آتش سوزی در جنگل های استان نیروهای امداد و نجات پس از ساعت‌ها پیاده روی به منطقه بروز حادثه می‌رسند که این امر در طولانی شدن مهار آتش و افزایش خسارت‌ها نقش مهم دارد.
وی ابراز داشت: شیب تند کوه، دسترسی نداشتن به محل عرصه و وجود پرتگاه‌های خطرناک، وزش باد و عدم آنتن‌دهی برای خطوط تلفن همراه در برخی منطقه ضرورت وجود بالگرد را برخی مواقع برای انتقال نیروها و تجهیزات بیشتر کرده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: سال های گذشته همچنین هماهنگی لازم برای خاموش کردن آتش سوزی ها وجود نداشت که امید است امسال در صورت وقوع آتش سوزی ها با کمک دهیاران و فرمانداران این هماهنگی ها افزایش یابد.
وی افزود: برای حفظ محیط زیست باید تلاش شود مدیریت مشارکتی با مردم منطقه داشت و تعارضات باید به حداقل خود برسند.
جعفری نژاد عنوان کرد: تعامل و همیاری مردم نقش بسزایی در کاهش آتش سوزی ها و خاموش کردن به موقع آتش سوزی ها خواهد داشت.
مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: می توان با برنامه ریزی مناسب و برنامه های مشارکتی زمینه توسعه و احیا هر بیشتر جنگل ها و گیاهان دارویی را با کمک مردم در این استان افزایش داد.
سال گذشته 24 مورد آتش سوزی در 220 هکتار در مناطق حفاظت شده استان رخ داد که این میزان در سال 96 حدود 34 مورد در 483 هکتار بوده است.
استان کهگیلویه و بویراحمد با 312 هزار و 500 هکتار منطقه حفاظت شده و موقعیت اکولوژیکی و توپوگرافی خاص خود دارای پوشش گیاهی، جانوری و منابع حیاتی متنوعی است به گونه‌ای که افزون بر 20 درصد پوشش جنگلی زاگرس و حدود 40 درصد گونه‌های دارویی کشور را در خود جای داده است.
هم اینک هفت منطقه حفاظت شده با وسعت 93 هزار و 660 هکتار، دنای شرقی با وسعت 28 هزار و 202 هکتار، خاییز سرخ با مساحت 33 هزار و 235 هکتار، خامی با وسعت 25 هزار و 671 هکتار، دیل با 10 هزار و 381 هکتار، سولک با 2 هزار 4287 هکتار و سیوک با 12 هزار 858 هکتار در این استان زیبای طبیعی وجود دارد.
کهگیلویه وبویراحمد همچنین دارای پنج منطقه شکار ممنوع شامل پادنای سمیرم، خرم ناز، لار و ماغر، حاتم و کوه تلرش است.
9868/6110

تاريخ انتشار: ۱۳۹۸/۲/۲۵  |  ساعت انتشار: ۱۱:۴  |  کد خبر: ۶۹۸۶۹۱۴  |  منبع: خبرگزاری ایرنا - کهگیلویه و بویر احمد  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
  • پربیننده‌ترین اخبار ۴۸ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۶ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار اخبار عمومی