اخبار مرتبط

سرعت پیری جامعه با تدابیر حکیمانه کند می شود

اراک - ایرنا - معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی گفت: سرعت پیری جامعه با برنامه ریزی ها و سیاست گذاری های حکیمانه کند می شود.

به گزارش ایرنا، «بهروز اکرمی» روز دوشنبه در کار گروه اجتماعی و فرهنگی استان مرکزی در محل استانداری این استان، افزود: سرعت پیری جمعیت کشور و به خصوص استان مرکزی در سال های اخیر شدت گرفته و این مهم به جای اینکه به یک موضوع سخنرانی تبدیل شود باید به عنوان یک دغدغه اصلی در تمامی دستگاه های اجرایی چاره اندیشی شود.
وی ادامه داد: با ایراد سخنرانی جمعیت کشور و استان مرکزی جوان نمی شود، بنابراین مراکز علمی و دانشگاه های کشور با همکاری دستگاه های مسئول باید نسبت به مقابله با این پدیده مهم چاره اندیشی کنند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی بیان کرد: آمارها و گزارش های استان باید به عنوان یک منبع کارآمد در دانشگاه ها و مراکز علمی استان مورد بررسی قرار گرفته و دلایل عمده کاهش یا افزایش موالید، کاهش یا افزایش ازدواج و کاهش و افزایش مرگ و میر مشخص و راهکارهای لازم نیز ارائه شود.
اکرمی در ادامه سخنان خود در خصوص گسترش فرهنگ کتابخوانی نیز تاکید کرد و گفت: چشاندن شیرینی مطالعه در ذائقه لایه های مختلف جامعه به خصوص کودکان و نوجوانان تنها راه افزایش سرانه مطالعه در هر جامعه ای است و دستگاه های فرهنگی باید نسبت به این راهکار مهم سرمایه گذاری کنند.
وی اظهار داشت: بدون شک جامعه کتابخوان مسیر توسعه را با سرعت بیشتری پیموده و به رستگاری می رسد و مسئولان باید تلاش کنند امکان عرضه کتاب در تمام بخش های جامعه وجود داشته باشد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی در ادامه سخنان خود در خصوص ارزیابی عملکرد مسئولان در دیدار و سرکشی با خانواده های تحت پوشش اداره کل کمیته امداد امام خمینی(ره) نیز گفت: پدیده فقر در مدرنترین جوامع بشری نیز وجود دارد اما می توان با دیدار و همدردی با این خانواده ها بخشی از آلام آنها را تسکین داد.
اکرمی اظهار داشت: الگوی رفتاری ملت ایران به عنوان پایگاه مذهب مقدس تشیع، امام علی(ع) است که شبانه به خانواده های مستمند طعام توزیع می کرد، بنابراین مدیران و مسئولان دستگاه های اجرایی باید با الگوی گیری از آن امام همام نسبت به توجه هر چه بیشتر به این قشر از جامعه تلاش کنند.
وی افزود: سرکشی از خانواده های فقرا و مستمندان بهترین راه تزکیه نفس است که مدیران و مسئولان دستگاه های اجرایی باید به آن توجه ویژه داشته باشند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی اظهار داشت: یکی از وظایف قانونی مدیران و مسئولان دستگاه های اجرایی سرکشی و رسیدگی به فقرا و مستمندان است و کمیته امداد امام خمینی(ره) وظیفه دارد مدیرانی را که به این امر مهم توجه می کنند به کارگروه اجتماعی و فرهنگی استان معرفی کند تا در فرصت مشخصی مورد تجلیل قرار گیرند.
مدیرکل ثبت احوال استان مرکزی نیز در این نشست گفت: سال گذشته هفت هزار و 763 واقعه فوت در این استان به ثبت رسید که میزان ثبت نرخ فوت به نسبت سهم جمعیت استان پنج و 5 صدم درصد است و رتبه استان در ثبت نرخ فوت در کشور پنجم است.
«علیرضا قبادی» افزود: میزان امید به زندگی مردان استان مرکزی 69 و هشت صدم درصد و زنان 71 و 6 صدم درصد است و میزان ثبت فوت در منطقه شهری چهار هزار و 671 و در مناطق روستایی نیز سه هزار و 92 مورد به ثبت رسیده است.
وی بیان کرد: بیشترین دلایل فوت در استان مرکزی در گروه سنی کمتر از پنج سال بیماری های مادر زادی، قلبی و عروقی، بیماری های حول دوران تولد و دستگاه تنفس، در گروه سنی 15 تا 29 سال حوادث غیر عمدی، بیماری های قلبی و عروقی، سرطان ها و تومورها و بیماری های دستگاه تنفسی و در گروه سنی بالای 60 سال نیز بیماری های قلبی و عروقی، سرطان ها و تومورها و دستگاه های تنفسی است.
مدیرکل ثبت احوال استان مرکزی بیان کرد: جمعیت جوان این استان در سال 95، 346 هزار و 375 نفر بود که در سال 97 به 324 هزار و 350 نفر رسید.
استان مرکزی 12 شهرستان و یک میلیون و 440 هزار نفر جمعیت دارد.
3017/3075

تاريخ انتشار: ۱۳۹۸/۲/۳۰  |  ساعت انتشار: ۱۳:۳۲  |  کد خبر: ۶۹۹۵۳۰۰  |  منبع: خبرگزاری ایرنا - مرکزی  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
  • پربیننده‌ترین اخبار ۴۸ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۶ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار اخبار عمومی