اخبار مرتبط

واردات شتر از قطر!  - ‏۱۳۹۸/۰۲/۳۱

واردات ۵۰۰ شتر از قطر  - ‏۱۳۹۸/۰۲/۳۰

احتمال انتقال آنفلوآنزای پرندگان در کرمان دور از انتظار نیست

کرمان - ایرنا - مدیرکل دامپزشکی استان کرمان با تاکید بر اینکه پیشگیری بهتر از درمان است گفت: با توجه به بارندگی هایی که در اواخر سال قبل و ابتدای سال جاری داشتیم، تالاب های استان فعال و احتمال انتقال بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان از پرندگان مهاجر، دور از انتظار نیست.

به گزارش روز چهارشنبه روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان کرمان، حسین رشیدی در نخستین نشست کمیته فنی بیماری های طیور در سال 98 افزود: سالهای گذشته با بحران بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان بخصوص در پرندگان تخمگذار در کشور مواجه بودیم که با تمهیدات پیشگیرانه انجام شده طی سه سال متوالی از ورود این بیماری به استان جلوگیری شد.
وی اظهار داشت: جولان بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کشور نیز رو به خاموشی است اما اقدامات پیشگیرانه از شیوع این بیماری باید ادامه دار باشد.
وی با اعلام خطر شیوع بیماری نیوکاسل نیز گفت: خسارات بیماری نیوکاسل کمتر از آنفلوآنزای فوق حاد طیور نیست و این بیماری خسارات و اثرات قابل توجهی به صنعت مرغداری وارد می کند، لذا باید در راستای پیشگیری از این بیماری اقدامات اساسی انجام شود.
مدیرکل دامپزشکی استان کرمان تصریح کرد: با توجه به محدودیت های تامین دارو و واکسن در سال جاری، لزوم مدیریت برنامه ریزی شده واکسن و دارو ضروری است لذا لازم است اطلاع رسانی در این رابطه بخصوص توسط تشکلها به مرغداران انجام شود.
وی هدف از برگزاری این نشست را تبادل نظر و بررسی چالش ها پیرامون بیماری های طیور خصوصا مدیریت و کنترل بیماری نیوکاسل، اتخاذ تمهیدات لازم در خصوص واقعی سازی آمار جوجه ریزی، ثبت عملیات واکسیناسیون، سابقه واحدهای پرورش طیور و نیز مدیریت بحران کمبود دارو و واکسن بیان کرد.
وی اعلام کرد: با توجه به پیگیری های دولت در بحث رونق تولید و نیز شرایط موجود در کشور، قطعا حفظ و حراست از سرمایه های ارزشمند صنعت مرغداری به عنوان یکی از صنایع مهم تامین کننده امنیت غذایی، به همراه ارتقا و بهبود تولید پروتئین مورد نیاز جامعه، باید در دستور کار دستگاه های متولی قرار گیرد.
وی ادامه داد: دستگاه های اجرایی از تمام ظرفیت های خود در این جهت استفاده کرده و با یکدیگر همکاری همه جانبه داشته باشند.
رشیدی گفت: اداره کل دامپزشکی استان کرمان متولی امر بهداشت در بخش دام، طیور و آبزیان است و این اداره کل تمام تلاش خود را بکارگرفته تا در همکاری با تولیدکنندگان مربوطه در بحث رونق تولید پیش قدم باشد.
وی با اعلام اجرای طرح مرغ سایز در استان کرمان افزود: اجرای مرغ سایز در کرمان سبب ارتقای بهره وری و اقتصادی شدن تولید از طریق کاهش ضریب تبدیل مواد غذایی و کاهش هزینه های تولید (صرفه جویی در واردات نهاده های خوراک طیور )، افزایش کیفیت و سلامت گوشت و غیره می شود.
رشیدی ضمن بیان لزوم اشراف نیروهای دولتی و خصوصی دامپزشکی بر سامانه های موجود اعلام کرد: مدیریت صنعت مرغداری با بهره گیری از ظرفیت سامانه های GIS اداره بهداشت و مدیریت بیماری های طیور و نیز اداره نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی، بهبود و ارتقا یافته از این رو استفاده و بروز رسانی این سامانه ها توسط مراکز بخش خصوصی و مسئولان فنی کشتارگاه ها، در جهت ثبت دقیق آمار جوجه ریزی و کشتار طیور در راستا مدیریت بهینه نیاز استان به گوشت مرغ، اجتناب ناپذیر است.
مدیرکل دامپزشکی استان کرمان ضمن بیان یافتن حلقه های مفقود شده امنیت زیستی در مزارع پرورشی از تشکیل کمیته اختصاصی کاهش شیوع بیماری نیوکاسل به صورت ماهیانه در استان خبر داد.
3029

تاريخ انتشار: ۱۳۹۸/۳/۱  |  ساعت انتشار: ۱۰:۲۳  |  کد خبر: ۷۰۰۸۸۴۶  |  منبع: خبرگزاری ایرنا  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
  • پربیننده‌ترین اخبار ۴۸ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۶ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار اخبار پزشکی و سلامت