آیین اختتامیه نخستین جشنواره ملی حکمت و نیایش برگزار شد

تهران - ایرنا - اختتامیه نخستین جشنواره ملی حکمت و نیایش در مصلای بزرگ تهران عصر چهارشنبه با معرفی نفرات برتر برگزار شد.

به گزارش ایرنا؛ فراخوان نخستین جشنواره ملی حکمت و نیایش از سال گذشته در دو بخش هنری و پژوهی و ادبی منتشر شد و بر اساس اعلام دبیرخانه این جشنواره مهلت ارسال اثر تا 20 اردیبهشت ماه بوده است.
هیات داوران پس از بررسی و داوری آثار، در بخش فیلم کوتاه : رتبه اول؛ «کاوه دوستی»، با ساخت فیلم «دید من – چشم تو» از تهران، رتبه دوم؛ «عباس عمرانی»، با ساخت فیلم «دیوارهای نخی» از تهران را انتخاب کردند .
«علی توکلی زانیانی»، با ساخت فیلم «تا فردا» از استان چهارمحال و بختیاری (شهرکرد) رتبه سوم را کسب کرد.
در بخش انیمیشن نیز هیات داوران هیچ اثری را حایز رتبه ندانسته و از «جعفر صیادی» برای انیمیشن «درون یک چارچوب» از استان زنجان تقدیر کردند.
همچنین در بخش فیلمنامه نیز رتبه اول به «سمیرا رضایی» با اثر «توشه» از استان تهران رسید و رتبه دوم؛ از آن «خانم محمدجانی» با اثر «سخنان حضرت علی(ع)» از تهران شد.
هیأت داوران در بخش نمایشنامه رتبه اول؛ «سعیده فخیم» با نمایشنامه «مکار» از تهران، رتبه دوم؛ «محمود مرادی» با نمایشنامه «رهایی» از استان قم و رتبه سوم؛ «شهرزاد منتظری» با نمایشنامه «پرواز» از تهران را معرفی کردند .
در بخش نقاشی خط هیات داوران جشنواره در این بخش نیز هیچ اثری را حایز رتبه ندانسته و از «هادی هنردوست» از استان همدان، «عظیم فلاح» از استان تهران و «غلامحسین الطافی» از استان تهران قدردانی کردند.
همچنین در بخش خطبه خوانی نهج البلاغه رتبه اول؛ «محمدجواد شوقانی» با اثر «ساقی کوثر» از استان ایلام، رتبه دوم؛ «مجید اخشابی» با اثر «بهترین حرف تمام روزگار» از استان تهران و رتبه سوم؛ «غفور محمدزاده» با اثر «شه عابد» از استان خراسان جنوبی تقدیر شدند .
همچنین در بخش تألیف کتاب، «مجید معارف و حامد شریعتی نیاسر» برای کتاب «ارتباط نهج البلاغه با قرآن»، «محمدرضا شرفی» برای کتاب «تعلیم و تربیت در نهج البلاعه»، «علی رضایی بیرجندی» برای کتاب «سبک زندگی در صحیفه سجادیه» بعنوان رتبه اول تا سوم معرفی شدند.
در بخش ترجمه کتاب، «حسین صابری» برای ترجمه کتاب «بوستان سالگان در شرح صحیفه سجادیه»، «زهرا قره الاعیان» ، «فاطمه لاجوردی» ، «افسانه مجاوری» برای ترجمه و شرح کتاب «واژگان نهج البلاغه» و «فاطمه احمدی» برای ترجمه نوین صحیفه سجادیه حایز رتبه اول تا سوم شدند.
همچنین در بخش تصحیح نسخ خطی، «شیخ قیس بهجت العطار» برای کتاب «نهج البلاغه علی بن محمد ابن السکون»، «سید محمدحسین حکیم» برای کتاب «صحیفه سجادیه» که نسخه برگردان دستخط ابراهیم بن علی کفعمی است، حایز رتبه اول تا دوم شدند و رتبه سوم و بطوذ مشترک به «حامد ناجی اصفهانی» برای تحقیق و تصحیح کتاب «شرح صحیفه سجادیه میرزا محمد ابراهیم سبزواری ( وثوق الحکماء )» و «الهه روحی دل» برای تحقیق و تصحیح کتاب «منهج الفصاحه فی شرح نهج البلاغه» که مولف این کتاب «کمال الدین حسین بن شرف الدین الهی اردبیلی» است، معرفی شدند .
**بخش رساله دکتری
رتبه اول؛ «حسین افسر دیر» از دانشگاه تهران، برای رساله دکتری «روابط بینامتنی نهج البلاغه با قرآن کریم و کارکرد های تفسیری» ،رتبه دوم؛ «محمد مهدی احمدی فراژ» از دانشگاه پیام نور، برای رساله دکتری «رابطه دعای مکارم الاخلاق با بهداشت روانی» و رتبه سوم؛ «میثم کهن ترابی» از دانشکده اصول الدین تهران برای رساله دکتری «نقش کارگزاران در سعادت و شقاوت از منظر قرآن و نهج البلاغه» بودند.
**پایان نامه کارشناسی ارشد
همچنین در بخش پایان نامه کارشناسی ارشد، «سعید مقدم» از دانشگاه باقرالعلوم برای پایان نامه با موضوع «تحلیل جامعه آرمانی در اندیشه امام سجاد (ع) در صحیفه سجادیه»، «حسین کیانی» از دانشگاه پیام نور، برای پایان نامه با موضوع «عمل گرایی و نقش آن در ساختار جامعه از دیدگاه امام علی (ع) با تکیه بر نهج البلاغه» و «حسین سالاری» از دانشگاه پیام نور برای پایان نامه با موضوع «فرایند تدوین استراتژی در اسلام از منظر نهج البلاغه» به‌عنوان رتبه های اول تا سوم معرفی شدند .
**بخش شعر
در بخش شعر نیز «محمد زارعی» از دلیجان، «علی مردی پور» از اصفهان و «مجتبی خرسندی» از بروجرد رتبه های اول تا سوم را کسب کردند.

** فقط به داشتن صحیفه سجادیه و نهج البلاغه در قفسه کتابخانه خود دل خوش کردیم
معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این آیین اظهار داشت: کتابهای نهج البلاغه و صحیفه را از کودکی شنیده این و اغلب به همین نام بسنده کرده ایم.
عبدالهادی فقهی زاده افزود: همواره به نام این آثار بسنده کرده و از محتوای آن خبری نداریم.
فقهی زاده با بیان اینکه واقعیت این است که این دو کتاب از مهمترین مفاهیم بشریت هستند ، گفت: ما این دو کتاب را دور از دسترس معرفی کردیم در حالیکه نهج البلاغه ، نهج دین است و دانش اجتماع و سیاست ورزی در حوزه دین داری است .
معاون وزیر ارشاد با بیان اینکه آیا کتابی در جهان اسلام می توان یافت که بیشتر از نهج البااغه در بابت تربیت و سیاست و تعامل با دیگران باشد ، تأکید کرد : در میان شیعه و اهل سنت چنین اثری وجود ندارد و ما متاسفانه به داشتن آنها در قفسه کتابخانه خود دل خوش کردیم.
وی با اشاره به برگزاری نخستین جشنواره ملی حکمت و نیایش، اظهار داشت: باید جریان سازی فرهنگی برای خدمتگزاری به این دو کتاب انجام دهیم.
به گفته فقهی زاده قرار است این جشنواره هر دوسال یکبار برگزار شود.
وی ابراز امیدواری کرد:در دوران بعدی برگزاری این جشنواره، آثار مهم تر و برتری به دبیرخانه ارسال شود .
تهرام/7244//6139

تاريخ انتشار: ۱۳۹۸/۳/۱  |  ساعت انتشار: ۲۲:۲۸  |  کد خبر: ۷۰۱۶۳۰۸  |  منبع: خبرگزاری ایرنا - تهران  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
  • پربیننده‌ترین اخبار ۴۸ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۶ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار اخبار عمومی