اخبار مرتبط

۱۴۰۰ گونه گیاهی کشور در معرض جدی انقراض قرار دارد

دبیر شبکه محیط زیست و منابع طبیعی کشور گفت: در حال حاضر 1400 گونه گیاهی در کشور در معرض خطر جدی انقراض قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری فارس از قزوین به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین محمد الموتی در گردهمایی تخصصی که بمناسبت گرامیداشت روز جهانی تنوع زیستی با حضور رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان، معاون فنی اداره کل محیط زیست وکارشناسان فنی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین برگزار شد با بیان این مطلب اظهار کرد: حفظ تنوع زیستی رمز پایداری زندگی است بنابراین باید توجه ویژه‌ای به آن شود.

وی عنوان کرد: چهار نوع تنوع زیستی، مولکولی، ژنتیکی، گونه‌ای و زیست بومی در کشور وجود دارد.

الموتی تصریح کرد: تعداد گونه‌های گیاهی ایران حدود 8 هزار گونه برآورد شده که تقریبا 22 درصد آنها بومی هستند.

وی اضافه کرد: همچنین 502 گونه پرنده، 174 گونه ماهی، 196گونه خزنده و 20 گونه دوزیست هم در فهرست آماری ایران به ثبت رسیده‌اند.

دبیر شبکه محیط زیست و منابع طبیعی کشوربه وضعیت استان قزوین در تنوع زیستی اشاره کرد و گفت: در حال حاضر 853 هزار هکتار مرتع، 680 هکتار جنگل، 500 هزار هکتار کشاورزی، 29 هکتار بیابان، 1300 هکتار تالاب و آبگیر و 250 هزار هکتار ناحیه کوهستانی در استان قزوین وجود دارد.

الموتی افزود: تاب‌آوری اکوسیستم‌ها در استان قزوین لازم و ضروری است و در بحث تاب‌آوری دو پاردایم شراکت اجتماعی و ارزش اقتصادی اکولوژیک باید مد نظر قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: فرونشست در بخشهایی از دشت قزوین به نزدیک 25 سانتی متر رسیده که بیش از 60 برابر استاندارد اتحادیه اروپا است.

الموتی تصریح کرد: روان آب رودخانه‌های کشور نسبت به میانگین بلند مدت 46 درصد کاهش داشته که این میزان در استان حدود 34 درصد است .

وی ضعف سرمایه اجتماعی، بحران کارآمدی، بحران دستاورد، ضعف اعتماد عمومی، فرهنگ نامناسب مصرفی و تغییر سریع هنجارها را از مهمترین مسایل و مشکلات در توع زیستی ذکر کرد.

این مسؤول توانمندسازی و آموزش در زمینه تنوع زیستی، رفع تبعیض در اعمال قانون، اجرای سیاستهای کلی، ابتکار در ایجاد و تولید اشتغال و تهیه و اجرای پیوست اجتماعی و محیط زیست را از مهمترین راهکارها و پیشنهادات برشمرد.

رئیس مرکز تحقیقات، آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان قزوین نیز در این گردهمایی گفت: در تنوع زیستی دو شاخص مهم تعداد و غنای گونه و یکنواختی گونه مهم است.

بابک قرالی افزود: هر چقدر تعداد و غنای گونه بیشتر باشد آن اکوسیستم قوی‌تر خواهد بود و اگر تنوع زیستی به سمت یک گونه متمایل شود شاخص پایین می‌آید.

وی در پایان خاطرنشان کرد: ایران از لحاظ تنوع زیستی در جایگاه خوب و بالایی قرار دارد اما از لحاظ یکنواختی پایین، شکننده و حساس است.

انتهای پیام/و

بیشتر بخوانید

تاريخ انتشار: ۱۳۹۸/۳/۲  |  ساعت انتشار: ۱۲:۴۹  |  کد خبر: ۷۰۱۹۶۶۰  |  منبع: خبرگزاری فارس  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
  • پربیننده‌ترین اخبار ۴۸ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۶ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار اخبار پزشکی و سلامت