اخبار مرتبط

نصرت و ایمان الهی عامل اصلی پیروزی رزمندگان اسلام در دفاع مقدس بود

ارومیه- ایرنا- نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی گفت: نصرت و ایمان الهی عامل اصلی پیروزی رزمندگان اسلام در دفاع مقدس به ویژه عملیات فتح خرمشهر بود.

به گزارش ایرنا حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی روز پنجشنبه در آیین بزرگداشت سالروز آزادسازی خرمشهر در ارومیه افزود: امام خمینی (ره) نیز با درک این نکته فرمودند که «خرمشهر را خدا آزاد کرد».
وی اضافه کرد: امام خمینی (ره) یقین داشتند که بدون پشتیبانی خداوند متعال، امکان پیروزی در هیچ نبردی وجود ندارد و همین امر نیز در فرمایش ایشان متبلور شد.
وی بیان کرد: هرجا ملت ایران ایستادگی کرده، خداوند متعال نیز نصرت خود را فرستاده است که این امر در شرایط حاضر نیز صدق می کند.
نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی ادامه داد: امروز نیز با اتکا به خداوند متعال و مقاومت به یقین تمام مشکلات را پشت سر می‌گذاریم.
حجت الاسلام والمسلمین قریشی با بیان اینکه تبعیت از فرهنگ علوی نجات ‌بخش جامعه اسلامی است، گفت: باید نهج‌البلاغه به عنوان میراث گرانبهای امیرالمومنین (ع) همواره نصب‌العین مردم و مسوولان در جامعه اسلامی قرار گیرد.
وی با گرامیداشت سالروز آزادسازی خرمشهر افزود: این روزها باید زنده نگه داشته شوند و به عنوان الگو و سرمشق به نسل‌های آینده انتقال یابند.
به گزارش ایرنا فتح خرمشهر به عنوان یک حادثه تاریخی و سرنوشت‌ساز پایان‌بخش دوره اول جنگ است که با تجاوز عراق به ایران در تاریخ 31 شهریور سال 1359 آغاز شد و با آزادسازی مناطق اشغالی به پایان رسید.
طی عملیات بیت المقدس پنج هزار و 38 کیلومترمربع از خاک وطنمان از جمله شهرهای خرمشهر و هویزه و نیز پادگان حمید و جاده اهواز - خرمشهر آزاد و علاوه بر این شهرهای اهواز، حمیدیه و سوسنگرد از تیررس توپخانه دشمن خارج و همچنین 180 کیلومتر از خط مرزی نیز تامین امنیت شد.
حدود 19 هزار نفر از نیروی دشمن در عملیات بیت المقدس به اسارت رزمندگان در آمدند و بالغ بر 16 هزار تن نیز کشته و زخمی شدند.
61 فروند هواپیمای جنگی، یک فروند بالگرد، 150 دستگاه تانک و نفربر، 30 قبضه توپ، 200 دستگاه خودروی زرهی سبک و سنگین در این عملیات منهدم و 150 تانک، 30 قبضه توپ و 300 دستگاه خودرو زرهی سبک و سنگین به غنمیت گرفته شد.
در این عملیات لشکر 3 زرهی و لشکرهای 11 و 15 پیاده عراق به میزان 80 درصد، لشکرهای 9 و 10 زرهی به اندازه 50 درصد، لشکر 7 پیاده 40 درصد، لشکر 5 مکانیزه و لشکرهای 6 و 12 زرهی به میزان 2 درصد، تیپ های 9، 10 و 20 گارد مرزی 100 درصد، تیپ 109 پیاده 60 درصد، تیپ های 601، 602، 416، 419 پیاده عراق 50 درصد و تیپ های 31، 32 و 33 نیروهای مخصوص به میزان بسیار زیادی منهدم شدند.
8137/3072

تاريخ انتشار: ۱۳۹۸/۳/۲  |  ساعت انتشار: ۱۴:۰  |  کد خبر: ۷۰۲۰۴۲۷  |  منبع: خبرگزاری ایرنا  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
  • پربیننده‌ترین اخبار ۴۸ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۶ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار اخبار فرهنگی