اخبار مرتبط

توقیف ۱۵۰ قبضه اسلحه غیرمجاز/مجازات رئیس محیط زیست فسا

شیراز- مدیرکل محیط زیست فارس در روز تنوع زیستی از توقیف دست کم ۱۵۰ قبضه اسلحه از شکارچی‌های غیرمجاز در استان ظرف ماه‌های فروردین و اردیبهشت امسال خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، سعید محمودی در نشستی خبری که ظهر پنجشنبه برگزار شد، با اشاره به دستگیری شکارچیان در دو ماهه نخست امسال، گفت: در فروردین ماه امسال تعداد ۶۸ شکارچی و در اردیبهشت تعداد ۷۵ متخلف دستگیر و به مراجع قضائی معرفی و برای آنها تشکیل پرونده شد. این درحالیست که سال گذشته این رقم یکهزار قبضه اسلحه بود.

وی با بیان اینکه شرایط دنیا به سمت و سویی رفته که تنوع زیستی در جایگاه نظری خودش قرار گرفته است و مبانی این یکی از اصول حفاظت در دنیای کنونی است، گفت: تنوع زیستی ما غذای ما سلامتی ما شعار سال میلادی جاری است.

محمودی با تاکید بر اینکه تنوع زیستی یعنی انواع اقسام جانداران در زنجیره حیات تأثیر مثبتی دارند که نتیجه آن پایداری اکوسیستم است، تصریح کرد: اگر چرخه حیات از بین برود ممکن است انسان هم دوام نیاورد.

وی با این توضیح که جمعیت سال ۱۹۷۰ حدود ۴ میلیارد نفر بوده است که امروز دوبرابر شده است گفت: این جمعیت نیاز به غذا دارد که از منابع زمین به دست می‌آورد در حالی که کره زمین تنوع زیستی ماست؛ آنچه آن را از بین برد تک تک جانوران نبود بلکه تخریب زیستگاه بود که عامل تخریب گونه هاست.

مدیرکل محیط زیست فارس با بیان اینکه زیستگاه‌های کشور که ضامن بقاست دیگر وجود ندارند، افزود: ساده کردن اکوسیستم و تبدیل مراتع به زمین‌های کشاورزی یکی از عوامل از بین رفتن تنوع زیستی است؛ خیلی از جنگل‌های ما دچار مشکل و بیماری است که به رفتار انسان‌ها بر می‌گردد.

وی فقر اقتصادی را حاصل فقر آگاهی ارزیابی کرد و گفت: هرگاه دانش باشد انسان تصمیم‌های درست تری می‌گیرد.

محمودی در ادامه اعلام کرد: در کشور ما دست کم برای شیر و ببر که نماد کشور بودند این انقراض بوده است این در حالیست که شرایط ما امروز سخت است و زیستگاه‌ها تخریب شده‌اند.

خبرهای خوش درباره ازدیاد گوزن زرد در فارس / همه جا زیستگاه پلنگ ایرانی است

وی با این حال نوید داد که گوزن زرد امروز جمعیت خوبی دارد و در استان فارس به ویژه کازرون جمعیت آن افزایش داشته است.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست فارس با این وجود از نداشتن امکانات پیشرفته هم خبر داد و در خصوص وضعیت پلنگ و یوز ایرانی اظهار کرد: زیستگاه پلنگ تمام کشور است و هیچ جا پیدا نمی‌شود که زیستگاه پلنگ ایرانی نباشد.

وی پیرامون حواشی پلنگی که عنوان شد اخیراً در میان جنگل فسا مشاهده شده، گفت: کار ما بر اساس اعتماد می‌باشد و این عکاس گفته شده بود که منبع قابل اعتمادی است بطوری که از سوی فرهنگ و ارشاد معرفی شده بود، اما خوب بود که شجاعت داشت و اعتراف به اشتباه کرد؛ با این حال تصویر قطعاً توسط اهل فن شناخته می‌شد البته این کار بد بود.

محمودی در ادامه خبر داد که رئیس اداره محیط زیست فسا و دیگر عواملی که در خصوص این اشتباه بی دقتی کردند توبیخ و برکنار شدند.

کارشناسان و رؤسای محیط زیست خود را به روز کنند / پلنگ آفریقایی و ایرانی تفاوت ظاهری ندارد

وی با تاکید بر اینکه حتی اگر عکاس طبیعت متخصص محیط زیست هم نبود باید مطالعه‌ای در این باره داشته باشد، تصریح کرد: همچنین کارشناسان و رؤسای محیط زیست باید خود را به روز کنند تا این اتفاقات نیفتد.

محمودی با اعلام اینکه عکس انتشار یافته پلنگ فوق را رئیس محیط زیست شهرستان فسا تأیید کرده بود، عنوان کرد: پلنگ گونه ایست که آفریقایی و ایرانی آن تفاوتی در نگاه اول نمی‌کند.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست فارس در خصوص واگذاری معدن در منطقه بهرام گور هم توضیح داد و گفت: توافقی در سال ۹۳ بوده که صنایع معادن تمام عرصه را می خواسته و محیط زیست را در فشار قرار داده بود که واگذار کند اما سازمان از هیئت وزیران مصوبه ممنوعیت گرفته و توافق نامه‌ای در مناطقی مشخص شد برای گمانه زنی و اکتشاف تا اگر ارزش دارد کارهایی در زمینه مطالعاتی شود؛ در این چهارچوب کارهایی خواستند بکنند که ما مخالفت کردیم.

وی همچنین گریزی به موضوع حقابه تالاب بختگان زد و با بیان اینکه در رهاسازی حقابه بختگان مشکلی وجود دارد، اعلام کرد: با توجه به اینکه از جایی که آب رها می‌شود تا برسد به تالاب ممکن است کشاورزان در این میان از آن استفاده کنند؛ به دنبال ساز و کاری برای این مشکل هستیم.

محمودی با این حال اضافه کرد: امسال که خوشبختانه بارندگی‌های استثنایی داشتیم ما این مطالبه را داریم که حقابه را از ورودی تالاب بگیریم درحالیکه حقابه از خروجی سد در نظر گرفته شده است.

حقابه تالاب بختگان ۶۰ میلیون مترمکعب است / حرایم تالاب‌ها توسط وزارت نیرو تعیین تکلیف نشد

به گفته محمودی، ما متولی کشاورزی نیستیم باید اراده‌ای باشد که حقابه از ورودی تالاب باشد ؛۶۰ میلیون متر مکعب حقابه بختگان است که به مرور رهاسازی می‌شود.

وی با این وجود گفت: متولی رهاسازی حقابه جهاد کشاورزی است و سازمان محیط زیست فقط می‌تواند در صورت عدم احقاق این آب به دستگاه قضائی شکایت کند.

مدیرکل محیط زیست فارس همچنین تصریح کرد: چاه‌های غیرمجاز اجازه نمی‌دهند که آبی به بختگان برسد، درحالیکه نرگسی هم از جمله سدهایی است که کارشناسی نشده است.

وی وضعیت تالاب‌های فارس را با وجود بارندگی‌های اخیر ظرف ۱۵ سال اخیر خوب ارزیابی کرد و البته گفت: دریاچه پریشان وضعیت خاص خود را دارد و تالاب مهارلو صد در صد پرشده و بختگان در بخش‌های کمجان و تشک ۶۰ درصد آبگیری شدند.

محمودی با بیان اینکه تالاب‌ها رژیم حقوقی دارند و بستر و حریم آنها وابسته به مدیریت آب منطقه ایست، گفت: متولی اتفاقات ناشی از ساخت و سازها در اطراف تالاب‌ها، سازمان آب منطقه‌ای است که تعیین تکلیف حرایم تالاب‌ها توسط وزارت نیرو هنوز انجام نداده است؛ آنچه وظیفه ما بوده درباره تالاب‌ها انجام دادیم و بر اساس حریم برخورد کردیم.

وی در خصوص در دریافت حقابه تالاب‌ها، یادآوری کرد: بر اساس قانون اولویت ابتدا با تأمین آب شرب، سپس محیط زیست و بعد آب کشاورزی است.

مدیرکل محیط زیست فارس در موضوع قطع درختان مقابل سازمان و تخریب لانه پرندگان از پی گیری موضوع توسط دستگاه قضائی استان خبر داد.


تاريخ انتشار: ۱۳۹۸/۳/۲  |  ساعت انتشار: ۱۴:۰  |  کد خبر: ۷۰۲۰۴۳۶  |  منبع: مهر نیوز  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
  • پربیننده‌ترین اخبار ۴۸ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۶ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار اخبار استان ها