اخبار مرتبط

تبدیل روستاهای استان مرکزی به کانون اشتغال ضروری است

اراک - ایرنا - استاندار مرکزی گفت: تبدیل روستاها به کانون اشتغال ضروری است و باید این مهم با حمایت مسئولان و بانک ها جامه عمل بپوشد.

به گزارش ایرنا، سید «علی آقازاده» روز پنجشنبه در کارگروه اشتغال استان مرکزی، افزود: با تسهیل ایجاد اشتغال توسط دستگاه های اجرایی و بانک ها باید ظرفیت های روستایی در حوزه اشتغالزایی بارور شود تا ضمن جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها بستر تولید ثروت نیز فراهم می شود.
وی ادامه داد: ایجاد اشتغال در روستاها باید به گونه ای باشد که زمینه افزایش و ماندگاری جمعیت در این مناطق را رقم بزند.
استاندار مرکزی توسعه اشتغالزایی در رشته های صنایع دستی روستاها را از جمله راهکارهای بهبود شرایط معیشتی و اقتصادی در روستاها دانست و ادامه داد: با ایجاد نمایشگاه ها و بازار فروش می توان ضمن ایجاد اشتغال در مناطق روستایی زمینه افزاش درآمد اقتصادی را فراهم کرد.
آقازاده گفت: برای بهره مندی استان مرکزی از منابع مالی تبصره 18 باید نامه ای به معاون اول رئیس جمهوری ارسال شود و با ایجاد کارگروهی مشکلات پیش روی جذب این تسهیلات در استان هر 2 هفته یک بار مورد بررسی قرار گیرد.
وی یادآور شد: برخی بانک ها در زمینه جذب تسهیلات اشتغال اقدامات مناسبی داشته اند و برخی دیگر نیازمند تلاش بیشتری در این زمینه هستند.
استاندار مرکزی گفت: می طلبد که گزارشی از فعالیت بانک ها در جذب تسهیلات اشتغال در نشست بعدی این کارگروه تشکیل و بانک هایی که در این زمینه اقدامات مناسبی داشته تقدیر شود.
نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: در شرایط خاص کشور تصمیم های اقتصادی باید توسط مدیران به صورت اثربخش و با قابلیت اجرایی گرفته شود.
سید«مهدی مقدسی» کاهش وابستگی کشور به اقتصاد تک محصولی و نفت را از جمله راهکارهای رفع مشکلات اقتصادی کشور دانست و افزود: با توجه به اینکه تحریم های ظالمانه دشمنان در سال جاری به حداکثر خود رسیده است می توان با اتخاذ تصمیم های موثر و مناسب در حوزه اقتصادی این چالش ها را به فرصتی برای کشور تبدیل کرد.
وی ادامه داد: شرکت های دانش بنیان در این شرایط می توانند بیشترین اثر گذاری را در تامین قطعات مورد نیاز صنعت و پیشرفت و توسعه کشور داشته باشند.
نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی گفت: امسال سال شکوفایی تصمیم ها و تحقق شعار نزدیکی دانشگاه با صنعت است و واحدهای آموزش عالی کشور می بایست با اتخاذ شیوه های کاربردی و مناسب زمینه رفع مشکلات واحدهای صنعتی را فراهم کنند.
مقدسی یادآور شد: مجتمع پتروشیمی و پالایشگاه شازند امسال متعهد شده اند در زمان تعمیرات اساسی (اورهال) در راستای حمایت از اشتغال استان مرکزی از واحدهای استانی استفاده کنند.
وی گفت: می طلبد که وزیر اقتصاد در راستای حمایت از اشتغال و تولید استان مرکزی رفع مشکل هپکوی اراک را در دستور کار خود قرار دهد و به پاسخ های متفرقه و بی اثر سایر مراجع توجه نکند.
نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: تمرکز تصمیم گیری ها در واحدهای کشوری از مشکلات اداری است و برای رفع این معضل نیاز است زمینه افزایش قدرت تصمیم گیری ها در استان ها فراهم شود.
مقدسی ادامه داد: 910 میلیارد ریال منابع مالی سال گذشته به دستگاه های حمایتی استان مرکزی اختصاص یافت که 140 میلیارد ریال این منابع مالی جذب شده است.
رئیس مجمع نمایندگان استان مرکزی گفت: با توجه به تامین ضامن توسط متقاضیان دریافت تسهیلات دستگاه های حمایتی، می طلبد که بانک ها راهکاری عملیاتی برای جذب این تسهیلات ارایه دهند.
مقدسی، اعتبارات تبصره 18 را در سطح کشور را 450 هزار میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: 2 و پنج دهم درصد معادل 11 هزار و 300 میلیارد ریال این اعتبارات سال گذشته به استان مرکزی اختصاص یافته که برخی دستگاه ها عملکرد مناسبی در جذب این منابع مالی نداشته اند.
وی ادامه داد: 68 هزار و 900 میلیارد ریال از محل اعتبارات تبصره 18 نیز سال گذشته به سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی کشور اختصاص یافت که یک درصد این اعتبارات معادل 690 میلیارد ریال به استان مرکزی اختصاص یافت که نیاز است سهم استان در سال جاری به سه درصد افزایش یابد.
نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی گفت: 18 هزار میلیارد ریال نیز پارسال به پارک های علم و فناوری کشور اختصاص یافت که 300 میلیارد ریال این اعتبارات به استان مرکزی رسید و با توجه به تعداد شرکت های دانش بنیان استان ارتقای سهم اعتباری ضروری است.
مقدسی افزود: 16 هزار و 450 میلیارد ریال این اعتبارت نیز سال گذشته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اختصاص یافت که سهم استان مرکزی از این اعتبارات سه دهم درصد معادل 50 میلیارد ریال بود.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری مرکزی نیز در این نشست گفت: 12 هزار میلیارد ریال سال گذشته از محل اعتبارات رونق تولید به این استان اختصاص یافت که 15 هزار و 370 میلیارد ریال این اعتبارات در استان جذب شد.
«سعید فرخی» افزود: تسهیلات تبصره 18 از جمله مهمترین ابزار ایجاد و حفظ اشتغال در استان ها است و می طلبد که تامین یارانه سود این تسهیلات در زمره برنامه های اولویت دار باشد.
مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری استانداری مرکزی نیز در این نشست گفت: بهره گیری از منابع ریالی از جمله برنامه های اولویت دار دولت برای ایجاد اشتغال و سرمایه گذاری در کشور است و در این خصوص برنامه هایی در هشت رشته از جمله تولید اشتغال در صنعت، کشاورزی، باز آفرینی شهری، حمل و نقل ریلی، شرکت های دانش بنیان، باز آفرینی شهری و حوزه سیاست ها فعال بازار کار به استان ها ابلاغ شده است.
«مجید نیکی ملکی» افزود: هفت هزار و 469 میلیارد ریال تسهیلات و 400 میلیارد ریال یارانه سود و کمک ها بلاعوض در حوزه صنعت به استان مرکزی اختصاص یافته و مقرر شده است که 11 هزار شغل در این حوزه در استان ایجاد شود.
وی ادامه داد: 2 هزار و 317 میلیارد ریال اعتبار نیز برای بازسازی، نوسازی و سرمایه گذاری در بخش کشاورزی به استان مرکزی اختصاص یافته است.
مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری استانداری مرکزی گفت: 128 میلیارد ریال یارانه سود در این زمینه به استان اختصاص یافته و ایجاد 827 شغل نیز در این بخش پیش بینی شده است.
نیکی ملکی افزود: 697 میلیارد ریال منابع مالی و 15 میلیارد ریال کمک های بلاعوض و یارانه سود برای افزایش تولید و اشتغال در حوزه میراث فرهنگی و صنایع دستی به استان مرکزی یافته و ایجاد یک هزار و 238 شغل در این بخش برای استان پیش بینی شده است.
وی، ایجاد اشتغال و تولیددر حوزه بازار کار را از دیگر برنامه های دولت در سال جاری عنوان کرد و گفت: این طرح تسهیلات محور نیست و ایجاد فرصت های شغلی با پرداخت کمک ها بلاعوض دنبال می شود.
مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری استانداری مرکزی افزود: 6 زیر مجموعه از جمله کارآموزی دانش آموزان، طرح مهارت آمورشی در محیط واقعی، طرح مشوق های بیمه و یارانه دستمزد برای افزایش اشتغال در کشور در این طرح توسط دولت اندیشیده شده است.
نیکی ملکی گفت: طرح توسعه حمایت از مشاغل خانگی از دیگر برنامه های دولت در سال جاری است که 2 میلیارد ریال اعتبار در این بخش به استان مرکزی اختصاص یافته و چهار هزار و 164 اشتغال برای استان پیش بینی شده است.
وی گفت: برنامه تولید اشتغال در شرکت های دانش بنیان از دیگر طرح های دولت در سال جاری است که 300 میلیارد ریال اعتبار و 37 میلیارد ریال یارانه سود به استان مرکزی اختصاص یافته است و یک هزار و 158 شغل در این حوزه برای استان پیش بینی شده است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی نیز در این نشست گفت: سه هزار و 126 میلیارد ریال از محل اعتبارات اشتغال پایدار روستایی و عشایری سال گذشته به این استان ابلاغ شد که سهم دستگاه های حمایتی استان شامل کمیته امداد امام خمینی (ره)، اداره کل بهزیستی و اداره کل بنیاد شهید و امور ایثارگران 910 میلیارد ریال بوده است.
«محمد تقی آبایی هزاوه» افزود: 2 هزار و 210 میلیارد ریال این اعتبارات سهم سایر اقشار استان مرکزی است.
وی ادامه داد: 2 هزار و 800 میلیارد اعتبارات تسهیلات پایدار روستایی و عشایری به استان مرکزی تخصیص یافته است که سهم دستگاه های حمایتی استان 700 میلیارد ریال و بقیه این منابع مالی سهم سایر اقشار می باشد.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی خاطرنشان کرد: یکهزار و 943 متقاضی برای دریافت این تسهیلات توسط کارگروه ها و کمیته های شهرستانی و استانی برای دریافت 35 هزار و 850 میلیارد ریال به بانک های عامل معرفی شده اند.
آبایی هزاوه افزود: جذب این منابع مالی چهار هزار و 836 فرصت شغلی در استان مرکزی به همراه دارد.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی گفت: 507 طرح از با اعتباری بالغ بر یکهزار و 350 میلیارد ریال ار مجموع طرح های معرفی شده به بانک ها در این بانک ها در حال بررسی است و یکهزار و 436 طرح با اعتباری بالغ بر 2 هزار و 170 میلیارد ریال مصوب شده است.
آبایی افزود: یکهزار و 402 طرح با اعتباری بالغ بر یک هزار 780 میلیارد ریال در بانک های عامل منجر به قرارداد شده است و یکهزار و 209 طرح با اعتباری بالغ بر یکهزار و 550 میلیارد ریال و پیش بینی اشتغال 2 هزار و 739 نفر تسهیلات خود را دریافت کرده اند.
وی ادامه داد: 50 درصد اعتبارات اشتغال پایدار روستایی و عشایری اختصاص یافته به استان مرکزی تا کنون جذب و نیمی از آن باقی مانده است.
استان مرکزی با 12 شهرستان دارای بیش از یک میلیون و 400 هزار نفر جمعیت است و جمعیت کارگری آن نیز بیش از 300 هزار نفر است.
1955/6013/

تاريخ انتشار: ۱۳۹۸/۳/۲  |  ساعت انتشار: ۱۵:۱۷  |  کد خبر: ۷۰۲۰۹۱۸  |  منبع: خبرگزاری ایرنا - مرکزی  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
  • پربیننده‌ترین اخبار ۴۸ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۶ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار اخبار عمومی