اگر چشمه ظرفیت مازاد داشت، به روستا آب می‌دهیم!

مشکل بی‌آبی ساکنان روستای ارداک و گلایه آنان از شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی را از معاون حفاظت و بهره‌برداری آب منطقه‌ای خراسان‌رضوی، پیگیری می‌کنیم.

شهرآرا آنلاین - محمد نعمت‌نژاد در گفت و گو با خبرنگار ما، درباره وضعیت بی‌آبی این روستا و فروختن آب چشمه نزدیک روستا به شرکت آب معدنی توضیح می‌دهد: تاکنون درخواست‌هایی که برای تأمین آب این روستا مطرح بود، در حوزه حفر چاه بود. برای این موضوع نیز چاه جدیدی در روستای ارداک حفر شد، اما به آب نرسید.

وی ادامه می‌دهد: هفته قبل نیز جلسه‌ای برای تأمین آب روستا برگزار و در این جلسه، درخواست تأمین آب از چشمه خواجه مطرح شد. ما نیز این درخواست را به کمیته تخصیص ارجاع دادیم تا اگر آب چشمه ظرفیت مازادی داشت، به روستا نیز آب ارائه کنیم.

این مقام مسئول در پاسخ به این سؤال که اگر ظرفیت مازادی برای آب این چشمه وجود نداشت، چه راهکاری برای آب روستا درنظر گرفته می‌شود، می‌گوید: وقتی چشمه ظرفیت ندارد، چگونه توقع دارید که آب اختصاص دهیم! نکته دیگری که وجود دارد، این است که آب چشمه یک منبع ناپایدار است. چشمه تحت تأثیر بارندگی است. ممکن است یک سال بارندگی خوب باشد و آب چشمه زیاد شود و سال بعد بارندگی کم باشد و آب چشمه خشک شود. معاون حفاظت و بهره‌برداری آب منطقه‌ای خراسان‌رضوی درباره اینکه چرا با این شرایط روستا همین میزان آب چشمه به شرکت‌های آب معدنی فروخته شده است، می‌گوید: هر درخواستی که به ما ارجاع شد، ما به کمیته تخصیص ارجاع دادیم.

پاسخ نعمت‌نژاد درباره گفته‌های روستاییان مبنی‌بر ارائه مجوز جدید به یک شرکت آب معدنی، نه رد است و نه تأیید. او می‌گوید: همان‌گونه که گفتم هر درخواستی بیاید ما به کمیته تخصیص ارجاع می‌دهیم. از سمت روستا برای استفاده از چشمه تا هفته قبل درخواستی نبود و هفته قبل درخواست دادند که ما نیز این درخواست را به کمیته تخصیص ارجاع دادیم.

البته او درباره ادعای روستاییان برای فروختن چشمه ارداک نیزمی‌گوید: اگر سند یا اسنادی دارند که مشخص کند این چشمه متعلق به آن‌هاست ما نیز به این حوزه ورود پیدا نمی‌کنیم. هیچ یک از روستاییان سندی ارائه نکرده‌اند. با این شرایط چشمه‌ها دراختیار دولت است و دولت درباره آنان تصمیم

می‌گیرد. او در پاسخ به اینکه مردم این روستا نیز مجموعه‌ای هستند که باید به منظور تأمین آب موردنیاز آنان ازسوی حاکمیت فکری شود، اظهار می‌کند: آب این چشمه را سال‌های قبل که درخواستی ارائه شد، تخصیص دادیم. الان هم روستاییان درخواست خود را مطرح کرده‌اند که به کمیته ارجاع داده‌ایم. ضمن آنکه متولی آب روستا شرکت آب و فاضلاب روستایی است اما این شرکت تاکنون درخواستی نداده است. فقط درخواست حفر چاه بود که پروانه صادر کردیم.او این موضوع را که آب سد در زمان نیاز اهالی کمتر اختصاص می‌یابد و درمقابل به مجموعه‌های آبی و گردشگری مشهد داده می‌شود کاملا رد می‌کند و می‌گوید: براساس توافقی که صورت گرفته است، آب به کشاورزان روستاهای اطراف سد ارداک اختصاص می‌یابد. این کار نیز براساس شرایط سد انجام می‌شود؛ اگر سد با کم‌آبی روبه‌رو باشد سهم توافق‌شده نیز براساس ظرفیت سد به کشاورزان داده می‌شود. 


تاريخ انتشار: ۱۳۹۸/۳/۲۲  |  ساعت انتشار: ۱۰:۱۷  |  کد خبر: ۷۱۱۸۰۲۵  |  منبع: شهرآرا آنلاین  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
  • پربیننده‌ترین اخبار ۴۸ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۶ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار اخبار اجتماعی