مقام یمنی: امارات و عربستان سعودی فقط بر سر تقسیم منافع در یمن اختلاف دارند

رئیس دولت نجات ملی یمن در واکنش به درگیری‌های اخیر میان نیروهای دولت مستعفی و نیروهای اماراتی در یمن اعلام کرد، این دو کشور در امور کلی با یکدیگر توافق دارند و اختلافات آنها بر سر منافع است.

العالم- یمن

«عبدالعزیز بن حبتور» رئیس دولت نجات ملی یمن در واکنش به درگیری‌های اخیر میان نیروهای دولت مستعفی یمن و نیروهای مورد حمایت امارات علام کرد، امارات و سعودی تنها نقش‌های خود را در جنوب یمن مبادله می‌کنند.

وی به شبکه «المیادین» گفت: سعودی و امارات کمربندهای امنیتی در ابین، عدن، لحج ایجاد و شبه‌نظامیان خود را در شبوه، حضرموت و المهره مستقر کرده‌اند؛ آنها در امور کلی اتفاق‌نظر دارند و اختلاف‌نظر آنها در تقسیم منافع است.

بن‌حبتور ادامه داد، شهرستان شبوه از نظر جغرافیایی و دموگرافی (جمعیتی) موقعیتی منحصر به فرد دارد و هر کسی بر آن مسلط شود بر بخش بزرگی از یمن مسلط شده است.

وی در پایان بر لزوم مقابله با «استعمار سعودی و اماراتی» در یمن تأکید کرد.

در همین راستا «حسن احمد باعوم» رئیس شورای ملی آزادسازی جنوب یمن به ایجاد جبهه‌ای ملی و شورای نجات ملی در جنوب یمن فراخواند و افزود، مشورت‌هایی در این زمینه آغاز شده است.

نیروهای «الحزام الامنی» شورای انتقالی جنوب یمن نوزدهم مرداد شهر عدن را بعد از چهار روز درگیری با نیروهای دولت منصور هادی به اشغال خود درآوردند و این نیروها و دولت مذکور را از این شهر فراری دادند.

به رغم مخالفت دولت منصور هادی و درخواست عربستان سعودی از شورای انتقالی برای گفت‌وگو، نیروهای این شورا به عملیات نظامی خود در شرق استان عدن ادامه داده و استان «ابین» را به کنترل خود درآورند.

دولت منصور هادی حوادث شهر عدن را «کودتای از پیش‌ طراحی شده امارات» علیه خود می‌داند و طی بیانیه‌ای خواستار مقابله با شورشیان مسلح مورد حمایت ابوظبی شد.


تاريخ انتشار: ۱۳۹۸/۶/۴  |  ساعت انتشار: ۴:۴۶  |  کد خبر: ۷۵۵۸۱۳۹  |  منبع: العالم فارسی  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
  • پربیننده‌ترین اخبار ۴۸ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۶ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار اخبار بین‌الملل