قانون اساسی نیازمند تغییر است / سید حسن خمینی از خیلی ها با سوادتر بود اما تایید صلاحیت نشد / شورای نگهبان از حد قانونی خود فراتر رفته / برخی از مدیران توانمندی لازم را ندارند

در حالی که در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی قرار داریم همه نگاه‌ها به شورای نگهبان و رویکردی است که این نهاد نظارتی قرار است نسبت به روند بررسی صلاحیت‌ها اتخاذ کند.

class="hs-cp-body">

عبارت: در حالی که در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی قرار داریم همه نگاه‌ها به شورای نگهبان و رویکردی است که این نهاد نظارتی قرار است نسبت به روند بررسی صلاحیت‌ها اتخاذ کند. به همین دلیل نیز هنوز جریان‌های سیاسی و به خصوص جریان اصلاحات به جمع بندی نهایی درباره کیفیت حضور در انتخابات نرسیده و دیدگاه‌های مختلفی در این زمینه مطرح می‌شود. آقای‌روحانی در مواضع اخیر خود نقش شورای نگهبان را نظارت دانسته است. اظهاراتی که با واکنش سخنگوی شورای نگهبان مواجه شد. با این وجود اغلب تحلیلگران سیاسی با حمایت از مواضع رئیس‌جمهور به تحلیل و بررسی نقش شورای نگهبان در سرنوشت انتخابات گذشته و همچنین انتخابات پیش رو پرداختند. به همین منظور «آرمان ملی» با آیت‌ا... سیدمحمد موسوی بجنوردی فقیه و مجتهد شیعه و نماینده حضرت امام در شورای عالی قضائی و یکی از افرادی که در تدوین قانون اساسی کشور نقش داشته، گفت‌وگو کرده است. آیت ا... موسوی بجنوردی معتقد است: «هر قانونی باید براساس شرایط زمانی و تغییرات جامعه تغییر کند. قانون اساسی جمهوری اسلامی نیز باید در فواصل مختلف مورد تجدید نظر قرار می‌گرفت و شرایط زمانی در آن لحاظ می‌شد. در مقاطع مختلف باید قانون را مورد بررسی قرار داد که آیا چنین قانونی می‌تواند پاسخگوی شرایط حاضر جامعه باشد یا خیر. زمانی که ما قانون اساسی را تدوین می‌کردیم به تحولات اجتماعی آینده فکر می‌کردیم اما هیچ‌گاه فکر نمی‌کردیم قانون اساسی به شکل امروز در جامعه اجرا شود. گذر زمان در اندیشه‌ها تاثیرگذار است. باید بپذیریم که دغدغه‌های نسل جدید با دغدغه‌های گذشته جامعه متفاوت است. به همین دلیل نیز قانون اساسی امروز جامعه، نیاز به تجدیدنظر و تطابق با دغدغه‌های نسل جدید دارد.»در ادامه ماحصل این گفت‌وگو را می‌خوانید:

عدم تحقق برخی مطالبات جدی مردم چه تاثیری بر اعتماد اجتماعی نسبت به مسئولان گذاشته است؟

در شرایط کنونی کشور در وضعیت تحریم قرار دارد و آمریکا از همه ابزارهایی که در اختیار داشته علیه ایران استفاده کرده است. به هر حال مهم‌ترین منابع درآمد کشور نفت بوده که در شرایط تحریم‌ها میزان صادرات نفت ما کاهش داشته است. به همین دلیل نیز بخش‌هایی از کارمندان دولت و همچنین کارگران با مشکلاتی در زمینه مسائل مالی زندگی خود مواجه شده‌اند. رفتار امروز آمریکا با ایران با بی‌رحمی کامل صورت می‌گیرد. شرایط به شکلی است که کشورهایی که تمایل به همکاری با ایران دارند نیز از ترس آمریکا از همکاری خودداری می‌کنند. این رویکرد از ابتدای انقلاب تاکنون وجود داشته است. حضرت امام(ره) نیز تاکید داشتند که دشمن بزرگ ملت ما آمریکاست. البته ایادی آمریکا در منطقه نیز این وضعیت را تشدید کرده‌اند و با سیاست‌های اشتباهی که در مقابل جمهوری اسلامی اتخاذ می‌کنند به آمریکا کمک می‌کنند. بنده این سیاست‌ها را اشتباه می‌دانم و معتقدم در نهایت به ضرر این کشورها تمام خواهد شد. فشاری که آمریکا به ایران وارد می‌کند بیشتر روی زندگی اقشار پایین جامعه تاثیرگذار است.

تحریم‌ها در داخل کشور به خوبی مدیریت شد؟

برخی از مدیران فاقد کارآیی و توانمندی لازم برای اداره امور هستند. این در حالی است که برخی از مدیران با خلوص فعالیت می‌کنند و تلاش می‌کنند فشار زندگی مردم کاهش پیدا کند. مردم ایران در طول تاریخ خود نشان داده‌اند هر زمانی که در تنگنا قرار گرفته‌اند موفق شده‌اند از این تنگنا عبور کنند. بنده معتقدم در شرایط کنونی نیز این اتفاق رخ خواهد داد و با الطاف الهی مردم ایران از مشکلات کنونی عبور خواهند کرد.

در حالی که در آستانه انتخابات مجلس قرار گرفته‌ایم آیا فشارهای زندگی مردم روی مشارکت آنها در انتخابات تاثیرگذار خواهد بود؟

ملت ایران ملت بزرگ و هوشمندی است. هر کسی که ملت ایران را دستکم بگیرد سخت در اشتباه است. مردم ایران در آینده نیز نشان خواهند داد که فشارها و حیله‌های آمریکا و ایادی اش در میزان مشارکت آنها در انتخابات تاثیرگذار نخواهد بود. مردم ایران در گذشته امتحان خود را در مقابل مشکلات پس داده و امروز نیز از این آزمون سربلند بیرون خواهد آمد.

آقای روحانی معتقدند شورای نگهبان باید در انتخابات نقش نظارتی داشته باشد نه دخالت. دیدگاه شما در این زمینه چیست؟

بنده در این زمینه با آقای روحانی هم‌عقیده هستم و معتقدم شورای نگهبان باید در انتخابات نظارت کند. آیت‌ا... سیدحسن خمینی برای مجلس خبرگان کاندیدا شدند، با این وجود شورای نگهبان صلاحیت ایشان را تایید نکرد. بنده یقین دارم آقای سیدحسن خمینی از اغلب افرادی که تایید صلاحیت شده بودند باسوادتر هستند. در این شرایط بنده نیز در انتخابات ثبت نام کردم. بنده را نیز تایید صلاحیت نکردند. البته نمی‌توانستند عنوان کنند سواد ندارد به همین دلیل عنوان کردند به امور آگاهی ندارد». با این وجود آنچه برای ما دارای اهمیت است حفظ نظام است. به همین دلیل نیز برای حفظ نظام تلاش خواهیم کرد. البته بنده از این موضوع ناراحت نشدم و بلکه خوشحال شدم چون مسئولیت از دوش من برداشته شد. هرچند اگر من در مجلس خبرگان حضور پیدا می‌کردم در مقابل کسانی که منافع گروهی و جناحی را به منافع ملی ترجیح می‌دهند ایستادگی می‌کردم. نکته حائز اهمیت این است که قانون اساسی برای شورای نگهبان حد و مرزی در نظر گرفته است. این در حالی است که به‌نظر می‌رسد این حد و مرز دقیق رعایت نمی‌شود. کسانی که در چنین مناصبی قرار می‌گیرند باید بسیار بیشتر در راستای منافع ملی فعالیت کنند.

به‌نظر شما شرایط امروز کشور ایجاب نمی‌کند که با سعه صدر بیشتری نسبت به جریان‌های سیاسی نگاه کنند؟

حضرت امام بنده را به‌عنوان عضو شورای عالی قضائی انقلاب انتخاب کردند. اگر حضرت امام در قید حیات بودند شاید شورای نگهبان از ابتدا چنین رویکردی را در دستور کار خود قرار نمی‌داد. بنده حدود 12 سال در نجف اشرف شاگرد حضرت امام بودم و اجتهادم را از ایشان گرفتم. هنگامی که بنده تایید صلاحیت نمی‌شوم چه معنایی دارد؟ پاسخش روشن است !

شما یکی از افرادی بودید که در نگارش قانون اساسی نقش داشتید. آیا در آن زمان به تغییر نسل‌ها و قابلیت تغییر در قانون اساسی براساس مقتضیات زمان فکر شد؟ چرا در چهل سال گذشته به‌رغم نیاز به تغییر قانون اساسی در برخی زمینه‌ها این اتفاق رخ نداده است؟

زمانی که ما قانون اساسی را تدوین می‌کردیم به امروز فکر کرده بودیم و به‌دنبال نگارش قانونی بودیم که برای نسل‌های آینده نیز قابلیت اجرایی داشته باشد. امروز نیز قانون اساسی نیاز به تغییر دارد. هر قانونی باید براساس شرایط زمانی و تغییرات جامعه تغییر کند. قانون اساسی جمهوری اسلامی نیز باید در فواصل مختلف مورد تجدیدنظر قرار می‌گرفت و شرایط زمانی در آن لحاظ می‌شد. در مقاطع مختلف باید قانون را مورد بررسی قرار داد که آیا چنین قانونی می‌تواند پاسخگوی شرایط امروز جامعه باشد یا خیر./آرمان ملی


تاريخ انتشار: ۱۳۹۸/۸/۱۴  |  ساعت انتشار: ۹:۳۲  |  کد خبر: ۷۸۹۴۲۶۳  |  منبع: عبارات  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
  • پربیننده‌ترین اخبار ۴۸ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۶ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار اخبار سیاسی