دلایل و اهداف اولین سفر خارجی «اسماعیل هنیه»

تحلیلگران سیاسی در گفت‌وگویی، دلایل موافقت مصر با سفر خارجی رئیس دفتر سیاسی حماس و اهداف این سفر را تشریح کردند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی حماس یکشنبه (۱۷ آذرماه) از قاهره وارد استانبول شد و سفر خارجی خود را آغاز کرد؛ سفری که از زمان انتخاب وی به ریاست حماس در می ۲۰۱۷، در نوع خود اولین است.

فلسطینی‌های ساکن نوار غزه از فرودگاه بین‌المللی قاهره برای سفر به کشورهای دیگر استفاده می‌کنند. هنیه در سال‌های گذشته سفرهایی به مصر داشت اما بلافاصله به غزه بازمی‌گشت. او قبلا چندین درخواست به مصر برای انجام سفر خارجی فرستاده بود اما قاهره آن را نمی‌پذیرفت.

دلایل موافقت مصر با سفر خارجی هنیه

«تیسیر محیسن» تحلیلگر  و نویسنده سیاسی درباره دلیل موافقت مصر با سفر هنیه به خبرگزاری «آناتولی» گفت، در نتیجه اعتماد متقابل دو طرفه، مصر اجازه این سفر را داد.

وی افزود، مصر در گذشته در پرونده‌های مختلف فلسطینی مانند آتش‌بس و انتخابات میانجیگری کرده و سران این کشور اکنون قانع شده‌اند که حماس در مواضع خود در قبال مصر صادق است و قصد بازی با امور در صحنه سیاسی را ندارد.

«محمد العیله» دیگر نویسنده و تحلیلگری سیاسی هم در این زمینه اعلام کرد، پیشرفت مذاکرات میان سعودی و قطر با نظارت آمریکا و دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس و مستثنی کردن مصر از آن، دلیل این اجازه قاهره بوده است.

العیله معتقد است که مصر از حالت به حاشیه رانده شدن منطقه‌ای و برشمردن آن به عنوان کشوری تابع ناراحت است به همین دلیل به هنیه این اجازه را داده تا عکس‌العملی به حاشیه رانده شدن در پرونده اختلاف قطر و دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس باشد.

این تحلیلگر فلسطینی دیگر دلیل موضوع مذکور را مشغول بودن رژیم صهیونیستی به بحران تشکیل دولت و امکان عدم فشار آمریکا در پرونده فلسطین دانست.

اهداف سفر هنیه

«حسام الدجنی» تحلیلگر سیاسی در این خصوص گفت، سفر هنیه شش ماه طول می‌کشد و این شفر شامل نشست مهم دفتر سیاسی حماس برای اتخاذ گام‌های لازم در پرونده‌های سرنوشت‌ساز بزرگ مانند تبادل اسراست.

الدجنی ادامه داد، حماس در این سفر خارجی برای روابط متوازن با تمامی طرف‌ها تلاش خواهد کرد همان چیزی که در سال 2017 اعلام کرد.

وی افزود:« حماس تلاش می‌کند تا شبکه روابط خارجی خود را تقویت و حمایت سیاسی از مسأله فلسطین را در سایه چالش‌های اخیر بیشتر جذب کند».

الدجنی سیاست عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی را که در حال حاضر منطقه شاهد آن است، موضوعی ترسناک خواند و هنیه در دیدارهای خود بر روی این موضوع نیز متمرکز خواهد شد.

وی ادامه داد، پرونده بحران مالی و انسانی در نوار غزه و محاصره 13 ساله این منطقه در اولویت سفر خارجی هنیه قرار دارد .

الدجنی در پایان گفت، رئیس دفتر سیاسی حماس در این سفر به موضوع انتخابات فلسطین و پیامدهای آن نیز خواهد پرداخت.

انتهای پیام/ص

مصر اسماعیل هنیه حماس نوار غزه اخبار مرتبط

تاريخ انتشار: ۱۳۹۸/۹/۱۸  |  ساعت انتشار: ۱۶:۴۸  |  کد خبر: ۸۰۴۶۱۹۰  |  منبع: خبرگزاری فارس  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
  • پربیننده‌ترین اخبار ۴۸ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۶ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار اخبار بین‌الملل