به غلط تکرار می‌کنند ایران ذیل فصل هفت بوده است/ نباید سود نفت و گاز به جیب عده‌ای برود

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: گفته می‌شود ایران ذیل فصل هفت قرار داشته است‌ یک نفر بیاید در دانشگاه و برای دانشجویان توضیح دهد که ایران چه زمانی ذیل فصل هفت بوده است؟

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس سعید جلیلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، عصر امروز(دوشنبه ۱۸ آذر) در ویژه‌برنامه روز دانشجو دانشگاه شهید بهشتی که با عنوان "عدالت اجتماعی از آرمان و واقعیت" برگزار شد، در پاسخ به سوالی درباره طرح مدیریت مصرف سوخت، گفت: دو دیدگاه وجود دارد؛ نخست اینکه عده‌ای می‌گویند بنزین برای ماشین است و شاهد هستیم که همین دیدگاه، مبنای عمل قرار گرفته است. 

وی ادامه داد: یک دیدگاه دیگر می‌گوید اگر نفت و گاز مزایای نسبی ما هستند پس مربوط به همه است و نباید عده‌ای به شکل "مطرفانه" از آن استفاده کنند و سودش به جیب آن‌ها برود، بلکه سود آن باید به جیب  همه ملت برود.

جلیلی در پاسخ به این سوال که شما در این راستا چه اقدامی انجام داده‌اید، گفت: ما از چندماه قبل، طرحی را به روسای سه قوه ارائه کردیم امّا مبنای عمل قرار نگرفت.

وی افزود: وقتی گفته می‌شود برای پنج میلیارد دلار با غربی‌ها توافق کنیم باید توجه داشت که اگر طرح مدیریت مصرف سوخت درست اجرا می‌شد، هم مردم  منتفع می‌شدند هم به درآمد کشور افزوده می‌شد. دانشگاه باید قضاوت کند که کدام یک از این طرح‌ها درست و به‌نفع کشور است.

عضو شورای‌عالی امنیت ملّی، با بیان اینکه برخی موضوعات غلط در جامعه تکرار می‌شود، گفت: گفته می‌شود ایران ذیل فصل هفت قرار داشته است‌ یک نفر بیاید در دانشگاه و برای دانشجویان توضیح دهد که ایران چه زمانی ذیل فصل هفت بوده است؟

جلیلی با بیان اینکه کارکرد دانشگاه، روشن شدن مسائلی از این قبیل است گفت: افراد حقوق‌دان توضیح بدهند که ایران چه زمانی ذیل فصل هفت بوده است؟

وی افزود: ایران ذیل بند ۴۱ از فصل هفت بود و این دو از لحاظ حقوقی خیلی با هم تفاوت دارند.

جلیلی ادامه داد: علاوه بر اینکه به غلط گفته می‌شود ذیل فصل هفت بوده‌ایم، می‌گویند  ما ایران را از ذیل این فصل خارج کرده‌ایم. توضیح بدهند آیا واقعاً این کار انجام شده؟ باز که ذیل همان بند ۴۱ فصل هفت هستیم.

وی با بیان اینکه گفته می‌شود پنچ قطعنامه را لغو کرده‌ایم، گفت:  اگر این کار انجام می‌شد که خوب بود، اما باید پرسید چرا نمی‌توانید حال که طرف مقابل به تعهدات برجامی عمل نمی‌کند و آمریکا از آن خارج شده، شکایت کنید؟ چرا که اگر اگر این کار را انجام دهید، طبق مکانیسم ماشه همه آن قطع‌نامه‌ها بر می‌گردد. این‌ها مسائلی است که دانشگاه باید دقیق روی آن‌ها کار کند‌.

ادامه دارد...

دانشجویان نفت مجمع تشخیص مصلحت نظام دانشگاه اخبار مرتبط

تاريخ انتشار: ۱۳۹۸/۹/۱۸  |  ساعت انتشار: ۱۶:۵۳  |  کد خبر: ۸۰۴۶۲۴۲  |  منبع: خبرگزاری فارس  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
  • پربیننده‌ترین اخبار ۴۸ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۶ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار اخبار سیاسی