کاهش شدید دمای هوا در کردستان/جاده های استان همچنان لغزنده است

سنندج – با عبور سامانه بارشی از آسمان استان کردستان و پایدار شدن نسبی شرایط جوی، طی امروز موجی از هوای سرد وارد این استان شده و باعث بروز یخبندان در کردستان می شود.

خبرگزاری مهر – گروه استانها: بارشی های زمستانی در استان کردستان طی ۱۰ روز اخیر به صورت مستمر ادامه داشته و این استان را تحت تاثیر بارش های مناسب برف و باران قرار داده است.

سامانه بارشی جدیدی که طی چهار روز گذشته وارد استان کردستان شده بود، بارش های مناسب برف را در سراسر این استان به دنبال داشت که شدت بارش ها در بعضی از شهرستان ها به گونه ای بود که شماری از راه های روستایی مسدود شد.

همزمان با شدت بارش ها مسدود شدن راه های روستایی، سقوط بهمن در چندین مورد باعث مسدود شدن راه های بین شهری از جمله سقز – بانه، سقز – مریوان، سروآباد – پاوه شد و خودروهای زیادی نیز در میان کولاک با مشکلات جدی مواجه شدند.

بر اساس اعلام مرکز مدیریت راه های استان کردستان در کمتر از دو روز اخیر بالغ بر ۱۰ مورد سقوط بهمن در جاده های بین شهری در این استان روی داده است و این وضعیت باعث مسدود شدن مقطعی راه ها شده و با حضور نیروهای راهداری تمامی این مسیرهای بین شهری بازگشایی شده است.

همچنین بر اساس اعلام پلیس راه کردستان دو مسیر دیواندره - تکاب و گردنه ژالانه سروآباد - اورامان به دلیل شدت بارش ها و همچنین مسدود شدن مسیر امکان تردد در آنها به ویژه وسائل نقلیه سنگین وجود ندارد.

راه ۷۴ روستای کردستان همچنان مسدود است

همزمان با این مهم و بر اساس اعلام رییس مرکز مدیریت راه‌های اداره کل راهداری، حمل و نقل جاده ای کردستان همچنان راه ۷۴ روستای استان کردستان مسدود است ولی عملیات برف روبی در شماری از این مسیرها ادامه دارد.

دانش زندی با اشاره به روند بازگشایی راه های روستایی و وقوع کولاک در اکثر مسیرهای صعب العبور، بیان کرد: در سه شهرستان دیواندره، سقز و دهگلان راه ارتباطی ۵۷ روستای کردستان بر اثر بارش برف و کولاک مسدود شده بود که راهداران از روز گذشته مشغول بازگشایی این محورها هستند.

وی اضافه کرد: راهداران در طول روز برخی از محورها را بازگشایی کرده بودند اما به علت تداوم شدت کولاک همچنان راه دسترسی ۷۴ آبادی عمدتاً در شهرستان دیواندره مسدود شده است.

زندی در خصوص وضعیت ترافیکی راه‌های اصلی کردستان، گفت: هم اکنون کولاک شدید در تمامی راه های منتهی به شهرستان دیواندره و بیجار وجود دارد و علاوه بر آن رانندگان در تمامی گردنه های استان در اثر کولاک شاهد کاهش دید و لغزندگی هستند.

بر اساس تازه ترین اعلام مرکز مدیریت راه های استان کردستان، در حال حاضر عملیات بازگشایی راه های روستای مسدود شده به عنوان یک اولویت در دستور کار است و همزمان با این مهم در گردنه های صعب العبور نیروهای راهداری در حالت آماده باش قرار دارند.

روز گذشته و بعد از وقوع بهمن در یکی دو مسیر بین شهری در استان کردستان در شهرهای سقز و اورامان تخت، ده ها خودرو در برف مانده با حضور نیروهای راهداری نجات پیدا کردند.

عبور سامانه بارشی از استان کردستان

مدیرکل هواشناسی استان کردستان در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به شرایط و وضعیت جوی این استان طی روزهای آینده، گفت: طبق پایش نقشه‌های هواشناسی پیش‌بینی می‌شود آسمان استان در چند روز آینده شاهد افت هفت درجه‌ای دمای هوا باشد.

رحیم صدیقی با اشاره به عبور سامانه بارشی از استان کردستان، افزود: تحلیل نقشه‌های پیش‌یابی و آخرین خروجی مدل‌های پیش‌بینی عددی بیانگر جابجایی سامانه بارش به عرضه های پایین تر بوده و از گستردگی منطقه اثر و شدت بارش‌ها در استان کاسته می‌شود.

وی به روند کاهش شدید دمای هوا در استان کردستان اشاره کرد و افزود: از صبح یکشنبه نیز حداقل دمای هوا به صورت قابل توجهی بین پنج تا هفت درجه سانتیگراد کاهش یافته و سرمای هوا تا روز چهارشنبه نیز ادامه دارد.

مدیرکل هواشناسی استان کردستان با اشاره به وضعیت جاده های بین شهری کردستان در این ایام، عنوان کرد: لغزندگی جاده‌ها و معابر، کاهش دید، اختلال در ترددهای جاده‌ای در روز شنبه از جمله دیگر پدیده های قابل توجه در استان کردستان خواهد بود.

بر اساس اعلام پلیس راه کردستان هم اکنون تردد در تمامی جاده های بین شهری استان کردستان جریان دارد ولی انتظار می رود که رانندگان وسائل نقلیه رانندگی با احتیاط را در دستور کار خود قرار دهند.


تاريخ انتشار: ۱۳۹۸/۱۱/۵  |  ساعت انتشار: ۹:۵۲  |  کد خبر: ۸۲۱۸۵۹۴  |  منبع: مهر نیوز  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
  • پربیننده‌ترین اخبار ۴۸ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۶ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار اخبار استان ها