کولاک از یکشنبه و طوفان از ۱۰ بهمن

ساکنان پهنهء پهناوری از آذربایجان و اردبیل در ساعات زیادی از هفتهء جاری با کولاک برف مواجه خواهند بود که در حاشیهء شهرها ؛ گردنه ها و جاده های کوهستانی شدت خواهد داشت.

.red{color:red;}.red a{color:red;}.user img{width: 30px; height: 30px;box-shadow: 0 0 2px #8f8f8f;Border-radius: 100px 100px 100px 100px;margin:5px;}

ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

پیرو پیش آگاهی قبل ؛ در اکثر نقاط شمالغرب از بامداد جمعه به مدت ۲۴ ساعت سنگین ترین برف فصول سرد امسال تاکنون بارید که سرمای زیاد داشت. در این ‌میان جلگهء مغان بطور عجیبی امسال از هوای سرد و دریافت برف محروم‌ مانده‌ و باتاسف وضعیت بارش آن تعریفی ندارد. غرب گیلان نیز تا اندازه ای گرفتار همین وضع اسف انگیز است. چندی دیگر زمستان به نیمه میرسد و به قول نیاکانمان در روزهای اوج ‌فصول سرد قرار داریم ولی برخلاف معمول ‌هنوز ساکنان این دو جلگهء مهم کشورمان در حسرت روزهای سرد ‌و برفی به سر میبرند. این نیاز به پژوهش دارد.

پیش بینی هوای شمالغرب : بررسی نقشه های تراز میانی نشان می ‌ دهد سیستم‌ بارشی از فراز شمالغرب رد شده و درحال خروج ‌از مرز شرقی ایران است. پرفشار قطبی ؛ هوای بسیار سردی را بر قفقاز ؛ آناتولی و فلات ایران حاکم ‌کرده است.

وجود گرادیان فشاری ناشی از خطوط همفشار وارونه از سپیده دم یکشنبه تا چهارشنبه سبب وزش باد با جهت ‌جنوبی تا غربی در شمالغرب و به خصوص در‌ پهنهء مرکزی استان اردبیل میشود که گاهی سرعت آن به ۴۵ کیلومتر در ساعت میرسد. از دوشنبه به بعد با کاهش و ‌افزایش متناوب فشار ؛ ساکنان منطقه گاهی شاهد گرمیج‌ شده و گاهی باد شمالشرق را تجربه می‌کنند که سرعت آن میتواند به ۶۵ کیلومتر در‌ ساعت برسد. هوا طی این مدت سرد و دما دو سه درجه افزایش می یابد.‌ بطور کلی این‌ بادها به خاطر وجود برف زیاد و پودری سبک‌ سبب کولاک و اختلال در‌ گذرگاهها ؛ گردنه ها و جاده های کوهستانی میشود.

۱۰ تا ۱۲ بهمن با کاهش چشمگیر فشار بر فراز خزر سرعت گرمیج در پهنهء مرکزی اردبیل میتواند از یکصد کیلومتر در ساعت فراتر رفته و‌ ضمن ایجاد کولاک سبب خساراتی بشود.

از ۱۲ بهمن با ورود ناوهء اطلسی از فراز دریای سیاه که با هوای سرد تراز نزدیک به زمین همراه است بارش برف و باران از شمالغرب آغاز و ضمن تقویت به نقاط زیادی از ایران گسترش می یابد جزییات در پیش آگاهی های بعد اعلام میشود.

مسعود‌ وسیله ایردموس

انتهای پیام/


تاريخ انتشار: ۱۳۹۸/۱۱/۶  |  ساعت انتشار: ۹:۵۵  |  کد خبر: ۸۲۲۲۷۷۸  |  منبع: ساوالان خبر - اردبیل  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
  • پربیننده‌ترین اخبار ۴۸ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۶ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار اخبار عمومی