نباید به عقب باز گردیم

با این وجود به عقیده نگارنده استمرار این وضعیت تنها به زیان این جریان فکری تمام خواهد شد ،چرا که تسلیم شدن به معنای واقعی تعبیر خواهد شد. جلال میرزایی نماینده کنونی مردم استان وکاندیدای مجلس یازدهم در یادداشتی به زیانهای استمرار عدم رغبت اصلاح طلبان به انتخابات پرداخته است :

تابناک ایلام:: هفته ها وروزها در حال سپری شدن هستند ،تا انتخابات مجلس یازدهم نزدیک به یکماه زمان باقی مانده است ،اما انطباق شرایط و وضعیت این دوره از انتخابات با ادوار گذشته نشان می دهد که انتخابات یازدهم رکوردار یکی از سردترین وبی رمق ترین انتخابات در طول چند دهه اخیر خواهد بود.

 

هرچند نبایدتاثیر گذاری مولفه های مختلف بر شکل گیری این وضعیت را نادیده گرفت ،اما شیوه بررسی تایید صلاحیتها ،و رد صلاحیت تمامی کاندیداهای غیر همسو (اصلاح طلبان)که به تعبیر مردم ونخبگان در راستای مهندسی انتخابات صورت گرفته است به دلیلی مهم برای کم رونق شدن انتخابات  وو بی میلی مردم ونخبگان به گم نمودن تنور انتخابات منجر شده است .

 

برهمین اساس این بی رغبتی وبی میلی به انتخابات بیشتر دامن جریان اصلاح طلب استان را گرفته است ،با وجود اینکه جلال میرزایی کاندیدای پیروز این جریان در انتخابات دهم توانسته است از فیلتر شورای نگهبان عبور کرده وبعنوان تک کاندیدای اصلاح طلبان استان در عرصه رقابتها باقی بماند ،امابدنه اجتماعی اصلاح طلب همچنان تمایلی برای حضور در این عرصه نشان نداده اند .

 

با این وجود به عقیده نگارنده استمرار این وضعیت تنها به زیان این جریان فکری تمام خواهد شد ،چرا که تسلیم شدن به معنای واقعی تعبیر خواهد شد. جلال میرزایی نماینده کنونی مردم استان وکاندیدای مجلس یازدهم در یادداشتی به زیانهای استمرار عدم رغبت اصلاح طلبان به انتخابات پرداخته است :

 

در این فرصت قصد دارم بدون توجه به موقعیت شخصی خود، به عنوان کاندیدای اصلاح‌طلبی که برخلاف عمده کاندیداهای منتسب به جناح چپ، تاییدصلاحیت شده‌ام و نیز به عنوان کنشگر سیاسی که معتقد نیستم باید برای رسیدن به مجلس از هر ابزاری استفاده کرد، همچنان معتقدم نباید به عقب بازگردیم.

 

به این اعتبار معتقدم باید به هر شکل از تکرار روندی که در آستانه انتخابات مجلس هفتم تجربه کردیم، پرهیز کنیم. واقعیت این است که جامعه و افکار عمومی به خوبی می‌داند که دست اصلاح‌طلبان در بحث کاندیداتوری برای انتخابات مجلس آینده و نیز انتخاب گزینه‌های نهایی برای تدوین لیست‌های انتخاباتی خالی است و ...

 

با این حساب انتظار چندانی از ما ندارد. با این همه اما نباید با برخی تصمیمات شتاب‌زده فرصت‌های پیش‌رو را هم در کوتاه‌مدت و هم در میان‌مدت از بین ببریم. به هر حال ما تجربه سال 94 را پشت‌سر خود داریم. درست است که در حال حاضر قضاوت مثبتی نسبت به عملکرد مجلس دهم و مشخصا اصلاح‌طلبان و فراکسیون امید در دست نیست اما فارغ از اینکه همین قضاوت‌ها نیز نیازمند آسیب‌شناسی است، نباید از یاد ببریم که اگر کنار فشارهای خارجی، داخل کشور نیز مجلسی داشتیم که رویاروی دولت می‌ایستاد شرایط اقتصادی ما به‌مراتب از آن‌چه امروز با آن دست به گریبانیم، دشوارتر بود.

 

اگر اجازه دهیم مجلسی یک‌دست شکل گیرد که صدای جریان اصلاحات در آن مجلس طنین نداشته باشد، جناح اصلاحات و پایگاه اجتماعی متمایل به اصلاح‌طلبان را از حق خود محروم ساخته‌ایم. ما باید به این واقعیت توجه کنیم که اصلی بدیهی در نظام‌های پارلمانی این است که اقلیتی تاثیرگذار گاه می‌تواند نتایجی فراتر از انتظار به همراه داشته باشد و علاوه بر آن، صدای اقلیت همیشه در جامعه طنین‌انداز بوده و خواهد بود. با این حساب، در شرایط دشوار پیش‌رو نیز باید متناسب با حال و اوضاع واقعی خود مواجه شده و از تمام ظرفیت‌های موجود استفاده کنیم.

 

در این میان در حالی که بعضا مطرح می‌شود اصلاح‌طلبان بهتر است به جای تلاش برای تشکیل اقلیت تاثیرگذار در مجلس یازدهم، به‌خروج از حاکمیت و تشکیل پارلمان سایه اقدام کنند و به جامعه مدنی نزدیک شوند، واقعیت این است که پارلمان یا دولت در سایه اساسا در فرهنگ سیاسی ما معنادار نیست. بنابراین باید واقع‌بین باشیم و بر مبنای واقعیات و منافع ملی تصمیم بگیریم، نه بر مبنای داده‌های غیرواقعی.


تاريخ انتشار: ۱۳۹۸/۱۱/۶  |  ساعت انتشار: ۱۲:۵۷  |  کد خبر: ۸۲۲۴۳۳۹  |  منبع: خبرگزاری تابناک - ایلام  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
  • پربیننده‌ترین اخبار ۴۸ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۶ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار اخبار عمومی