فوج لرزه‌های سومار طبیعی است

مسئول شبکه لرزه‌ نگاری استان کرمانشاه وقوع زلزله‌های اخیر سومار را امری طبیعی دانست و گفت: معمولا هر سال و گاهی چندبار در سال فوج لرزه‌های سومار را داریم.

به گزارش خبرگزاری تابناک کرمانشاه به نقل از ایسنا،فرهاد فروزی با اشاره به زلزله‌هایی که طی چند وقت اخیر سومار را لرزانده، اظهار کرد: سومار یکی از نقاط زلزله‌ خیز استان کرمانشاه است و گسل‌های این منطقه از گذشته تاکنون از گسل‌های فعال به شمار می‌رود.

وی افزود: فعالیت‌های لرزه‌ای که در سومار رخ می‌دهد معمولا به صورت دائمی نیست و دوره‌های آرامش و فعالی دارد که گاهی دو تا سه بار در سال لرزه‌خیزی این منطقه بالا می‌رود و دوباره آرام می‌شود.

مسئول شبکه لرزه‌نگاری استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: اینگونه نیست که در سایر ایام زلزله‌ای در سومار نداشته باشیم بلکه زلزله‌ها رخ می‌دهد، اما چون بزرگی آنها کم است توسط دستگاه‌ها ثبت می‌شود و فقط برخی که بزرگتر است برای مردم محسوس خواهد بود و اینکه گاهی مردم زلزله‌ها را برای مدتی حس نمی‌کنند دلیل آن نیست که لرزه خیزی در منطقه نداریم.

فروزی تاکید کرد: اگر تعداد لرزه‌هایی که در سومار طی چند وقت اخیر رخ داده را با گذشته مقایسه کنیم، روند چندان افزایشی نداشته است.

وی با بیان اینکه زلزله‌های منطقه سومار معمولا به شکل فوج لرزه است، یادآور شد: در این مدل طی یک یا دو هفته تعداد زیادی زلزله با بزرگی نهایتا چهار یا 4.5 ریشتر در منطقه رخ می‌دهد که روندی طبیعی به شمار می‌رود.

مسئول شبکه ‌لرزه نگاری استان کرمانشاه با اشاره به اینکه تاثیر زلزله سایر استان‌های کشور که چند وقت اخیر شاهد آن بودیم بر فعال شدن گسل‌های این منطقه چندان ثابت شده نیست، اضافه کرد: زلزله دیگر استان‌ها در بلوک‌های لرزه زای دیگری رخ داده که خیلی در ارتباط با منطقه سومار نیست.

 


تاريخ انتشار: ۱۳۹۸/۱۱/۱۳  |  ساعت انتشار: ۱۲:۹  |  کد خبر: ۸۲۵۴۲۸۲  |  منبع: خبرگزاری تابناک - کرمانشاه  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
  • پربیننده‌ترین اخبار ۴۸ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۶ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار اخبار عمومی