افزایش ۵۱ درصدی تناژ و ۴۶ درصدی بارنامه حمل کالا در سه بندر مازندران / لزوم توجه بیشتر به اقتصاد دریا محور

در صورت تداوم این روند و افزایش «حمل و نقل» در بنادر مازندران، بدون شک اتفاقات خوبی برای مردم بندر نشین استان در راه خواهد بود که کم شدن نرخ بیکاری و افزایش درآمدها تنها بخشی از آن است.

class="hs-cp-body">

عبارت - گروه اقتصاد: نقش حمل‌ونقل و ارتباطات برای توسعه پایدار در اقتصاد جهان، همواره حیاتی و غیرقابل‌انکار است و صنعت دریانوردی یکی از اقتصادی‌ترین و سخت‌ترین شغل‌های دنیا محسوب می‌شود که تأثیر مهمی بر اقتصاد جهانی دارد و در دنیای کنونی منبع درآمد بسیاری از کشورها به‌حساب می‌آید.

دریاها و سواحل پتانسیل فوق‌العاده‌ای برای تحقق سیاست‌های «اقتصاد مقاومتی» دارند و می‌توانند بخش بزرگی از اهداف اقتصادی کشور را محقق کنند. به‌ طوری‌ که علاوه بر درآمدزایی، ارزآوری، ایجاد اشتغال، تأمین نیازهای ساکنان بومی و بسیاری از موارد اقتصادی دیگر، به حفظ و ثبات بافت جمعیتی شهرهای ساحلی نیز کمک می‌کنند.

در حال حاضر مازندران سه بندر فعال در شهرهای «نوشهر»، «فریدون‌کنار» و «امیرآباد» دارد که حجم تخلیه و بارگیری در این بنادر کمتر از ۳۰ درصد است و سهم این بنادر در اقتصاد مناطق و شهرهای حاشیه چندان ملموس نیست.

طبق آمارهای ارائه شده بنادر مازندران تأثیری بین ۶ تا ۱۰ درصد در «اقتصاد مازندران» دارند و این درحالی است که مازندران بیشترین سهم ساحل را در کرانه خزر و در بین استان‌های ساحلی به خود اختصاص داده است.

البته در حال حاضر و در شرایطی که شاید بسیاری گمان کنند خلوت ترین روزهای بنادر مازندران در حال سپری شدن است «مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان مازندران» خبر از افزایش 51 درصدی تناژ حمل شده ی کالاها در 3 بندر مازندران داد.

«عباسعلی نجفی» ضمن اعلام این خبر افزود : کل تناژ حمل شده کالا در15 روز  امسال بنادر 114هزارو246تن بوده که توسط شرکتهای حمل ونقل کالا مستقر در شهرستانهای نوشهر، فریدونکنار،  بهشهر( امیر آباد)به سایر نقاط کشور حمل گردیده که این نسبت به مدت مشابه سال قبل با رشد 51درصدی همراه بوده است.

وی ادامه داد : کل «بارنامه» صادره در این مدت جهت حمل کالای بنادر استان 5 هزارو 359 نسخه بوده که به نسبت مشابه سال قبل با رشد 46صدری  همراه است.

شاید کمتر کسی انتظار افزایش آمار در روزهای کرونایی را داشت اما کارشناسان بر این عقیده اند که کرونا ویروس تاثیر عمده ای بر عملکرد و فعالیت های بخش های خاص، به ویژه آن ها که به خارج از کشور مربوط هستند گذاشته است و در عین حال آنان معتقدند "توجه به اقتصاد دریا محور در شرایطی که اقتصاد کشور با رکود و سکون مواجه است می‌تواند گزینه مطلوبی برای رشد اقتصادی و برون‌رفت از این وضعیت باشد."

پس می توان گفت استان مازندران با در اختیار داشتن 3 بندرگاه مهم و زیرساخت های اساسی برای تجارت مانند: حمل و نقل هوایی، ریلی و جاده ای، همچنین تولیدات کشاورزی و غیرکشاورزی، می تواند نقش موثری در آینده ی اقتصاد کشور ایفا کند و پس از سال ها در کنار مناطق گردشگری زیبا و بکر، جذابیت دیگری را نیز به خود بیافزاید. البته این بار برای «تاجران».

البته این موضوع قطعی نیست و مسلما منوط به همکاری مردم و مسئولین برای پیشبرد اهداف در این زمینه می باشد. به عنوان نمونه «بندر انزلی» حتی پس از تبدیل شدن به «منطقه آزاد» نیز شرایط خوبی ندارد و رشد نیافتگی و نداشتن صرفه اقتصادی بنادر و تبدیل ‌شدن به مکانی برای واردات ساحل‌ نشینان را وادار به مهاجرت کرده به ‌طوری‌ که این جمعیت امیدی به تغییر وضعیت خود ندارند.

در مازندران اما اوضاع هنوز رو به وخامت نرفته است و چند سالی است که دستگاه‌های ده ‌گانه مرتبط با «سرمایه‌گذاری» در دریا همچون آب منطقه‌ای، منابع طبیعی، یگان دریایی، بنادر و کشتیرانی و میراث فرهنگی و گردشگری در کنار هم به نگاه فرا بخشی در این حوزه رسیدند و به آن نگاهی ویژه دارند.

در صورت تداوم این روند و افزایش «حمل و نقل» در بنادر مازندران، بدون شک اتفاقات خوبی برای مردم بندر نشین استان در راه خواهد بود که کم شدن نرخ بیکاری و افزایش درآمدها تنها بخشی از آن است.

در انتها باید از کسانی یاد کرد که در این ماه های سخت و دشوار اخیر بدون خودخواهی و با فداکاری در دریاها و بنادر مازندران فعالیت کردند تا چرخ اقتصاد استان ثانیه ای حتی از چرخش باز نایستد. گفتنی است همان طور که با تلاش دست اندرکاران بخش حمل و نقل کالا در استان شاهد رشد کاری در این زمینه بوده ایم، در سوی دیگر با همدلی مردم و مشارکت آنها کاهش قابل توجهی در تعداد سفر ، مسافران و همچنین تردد در ایام نوروز در مازندران را تجربه کردیم که نشانه های خوبی از تعامل دوسویه اجتماعی را در این روزهای تاریک به ما یادآور شد.

 

استفاده از این محتوا با ذکر منبع عبارت بلامانع است.


تاريخ انتشار: ۱۳۹۹/۱/۱۹  |  ساعت انتشار: ۱۸:۴۸  |  کد خبر: ۸۴۱۹۹۷۴  |  منبع: عبارات  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
  • پربیننده‌ترین اخبار ۴۸ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۶ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار اخبار اقتصادی