استعدادیابی«مربی» نداریم/ سرمربی تیم ملی باید سه ویژگی داشته باشد

دبیر اسبق فدراسیون والیبال درباره دلایل ادامه همکاری فدراسیون با کولاکوویچ پس از نتایج ضعیف قهرمانی جهان گفت:می خواستند کولاکوویچ در راس کار باقی بماند.

به گزارش خبرنگار مهر، فسخ قرارداد ایگور کولاکوویچ سرمربی تیم ملی والیبال ایران این روزها واکنش‌های زیادی در رسانه‌ها به همراه داشته است. فدراسیون والیبال پس از به تعویق افتاده المپیک توکیو برای آماده سازی هر چه بهتر تیم ملی در حال بررسی برای انتخاب گزینه هدایت تیم ملی والیبال است.

پایان دوره دو سال ابتدایی فعالیت کولاکوویچ با تیم ملی با کابوس صوفیه برای والیبال ایران همراه بود. جایی که نوزدهمین دوره رقابت‌های قهرمانی جهان برگزار شد و تیم ملی با سقوط ۷ پله‌ای در جایگاه سیزدهم جهان قرار گرفت! تیم ملی در دوره گذشته مسابقات با هدایت کواچ موفق به کسب مقام ششمی شده بود با حضور کولاکوویچ سقوط چشمگیری به دست آورد. همین سقوط کافی بود تا منتقدان پرونده حضور کولاکوویچ در این را بسته بدانند اما در نهایت قرارداد کولاکوویچ تمدید شد تا در نهایت شیوع ویروس کرونا و تعویق یک سالِ المپیک توکیو بهانه‌ای برای قطع همکاری والیبال ایران با مرد مونته نگرویی شود.

بارها تأکید کردم که کولاکوویچ به درد والیبال ایران نمی‌خورد
امیرحسین منظمی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره تمدید دوباره قرارداد کولاکوویچ پس از کسب نتایج ضعیف قهرمانی جهان در دوران ریاست ضیایی گفت: پس از پایان مسابقات قهرمانی جهان و با توجه به در پیش بودن رقابت‌های قهرمانی آسیا، جام جهانی و لیگ ملت‌ها کولاکوویچ نگران تمدید قراردادش بود. بارها تأکید کردم که کولاکوویچ به درد والیبال ایران نمی‌خورد اما همه در مقابل صحبت‌هایم موضع گیری کردند. نمی دانم چه اتفاقی رخ داد که می‌گفتند کولاکوویچ باید در رأس تیم ملی باقی بماند و من از این اتفاقات بی اطلاع هستم. حتی بارها اعلام کردم که پس از نتایج ضعیف تیم ملی در رقابت‌های قهرمانی جهان، کولاکوویچ باید به ایران بازگردد و پاسخگو باشد.

می‌خواستیم با برکناری کولاکوویچ به تیم ملی شوک وارد کنیم
دبیر اسبق فدراسیون والیبال تأکید کرد: زمانی که تیم ملی در مسابقات قهرمانی جهان حضور داشت و سه بازی به پایان رقابت‌ها باقی مانده بود، هیئت رئیسه جلسه‌ای تشکیل داد و من و ضیایی در آن جلسه تأکید کردیم که نتایج تیم ملی ضعیف است و باید کولاکوویچ را از هدایت تیم ملی برکنار کنیم تا شوکی به تیم وارد شود.

وی در ادامه افزود: نمی دانم چرا تلاش شد کولاکوویچ در رأس تیم ملی باقی بماند. در نهایت او به کارش ادامه داد و در نهایت کسب مقام سیزدهمی و هفت پله سقوط برای تیم ملی به دست آمد.

متأسفانه به مقوله استعدادیابی مربیان داخلی توجهی نداریم
منظمی در پاسخ به این سوال که آیا کولاکوویچ در حد و اندازه‌های تیم ملی بود یا خیر؟ گفت: والیبال ایران پیشرفت کرده است اما مربیانی که در حد و اندازه‌های تیم ملی باشند، به غیر از ولاسکو، به ایران نیامدند. به مقوله استعدادیابی در زمینه بازیکنان توجه می‌شود اما متأسفانه به مقوله استعدادیابی مربیان داخلی توجهی نداریم. ما به مربی نیاز داریم که توانایی، پتانسیل و ظرفیت اداره تیم ملی را داشته باشد. اینکه چرا در بحث تقویت مربیان ایرانی تلاش نکرده‌ایم یعنی به دنبال برنامه ریزی درست و منطقی که بتوانیم سطح مربیان داخلی را افزایش دهیم نیستیم.

دبیر اسبق فدراسیون والیبال ادامه داد: باید ۵-۴ مربی جوان و با پتانسیل را گلچین و روی آنها سرمایه گذاری شود، به کلاس‌های مختلف بین المللی اعزام شوند اما این اتفاق رخ نداده است چون اصلاً برای مربیان آینده دار و جوان کشور برنامه ریزی نداریم.

ویژگی‌های سرمربی تیم ملی والیبال
منظمی اضافه کرد: والیبال ایران از نظر فنی پیشرفت داشته است و در حال حاضر به مربی نیاز دارد که سه آیتم اصلی را داشته باشد. نخست اینکه از نظر فنی در سطح بالایی قرار داشته باشد، ملی پوشان والیبال ایران از نظر فنی در سطح بالایی قرار دارند، بنابراین مربی باید در رأس کار قرار گیرد که دانش و اطلاعات فنی او بتواند تیم ملی را ارتقا دهد. در وهله دوم مربی باید مدیریت قوی داشته باشد تا شرایط داخل زمین و بیرون زمین را کنترل کند و از پسِ بازیکنان بزرگ برآید.

وی تصریح کرد: سومین مقوله که بسیار مهم است، بحث روانشناسی می‌باشد. یک مربی باید از نظر روانشناسی، تیم و بازیکنان را به خوبی آنالیز کند و بداند در چه مواقعی انگیزه و انرژی لازم را به تیم تزریق کند. اگر یک مربی این سه ویژگی را داشته باشد قطعاً می‌تواند برای تیم ملی مثمر ثمر باشد. ولاسکو از جمله مربیانی بود که این ویژگی‌ها را داشت. در حال حاضر نیز باید مربی در حد و اندازه‌های او و حتی فراتر از او به خدمت بگیریم.

منظمی در پاسخ به این سوال که داورزنی در مصاحبه‌ای اعلام کرده که ولاسکو به دلیل مدیریت و برنامه ریزی فدراسیون توانسته نتایج قابل قبولی کسب کند، نظر شما در باره این صحبت‌ها چیست، گفت: باید واقعیت‌ها را پذیرفت. شاید یک مربی از نظر فنی ایده آل باشد اما ممکن است نتواند بازیکنان را اداره کند و ملی پوشان از داخل و بیرون زمین تیم را کنترل کنند. به هر حال کسانی که والیبالی هستند به خوبی متوجه این موضوعات می‌شوند. شاید کسانی که از بیرون نظاره گر هستند کمی دچار تردید شود اما افراد والیبالی به خوبی متوجه هستند. قبول دارم ولاسکو پس از چند سال دوری به والیبال ایران آمد و تیم ما نیز در حال رشد بود اما چرا سایر مربیان خارجی (لوزانو و…) نتوانستند موفقیت‌های او را تکرار کنند؟ البته نمی‌توان تأثیرات فدراسیون را نیز نادیده گرفت.

المپیک توکیو زمان مناسب برای مربی ایرانی نیست
وی در پاسخ به این سوال که آیا زمان مناسبی برای به خدمت گرفتن مربی ایرانی در تیم ملی است یا خیر؟ گفت: با حضور مربی داخلی مخالف نیستم اما در حال حاضر شرایط برای مربی ایرانی فراهم نیست. شاید استفاده از مربی ایرانی در این برهه زمانی یک فرصت سوزی باشد و نباید این اتفاق رخ دهد. به هر حال بازیکن سالاری در این سال‌ها در والیبال ایران وجود داشته است. تیم ملی نیازمند مربی مقتدر در زمینه مدیریت است.

منظمی افزود: تیم ملی والیبال ایران پتانسیل روی سکو رفتن المپیک را دارد اما نیازمند تدبیر، دانش و برنامه ریزی استراتژیک است.

دبیر اسبق فدراسیون والیبال در پایان گفت: آرزو دارم روزی بیاید که فدراسیون والیبال در دستان با کفایتِ والیبالی‌ها باشد، افرادِ والیبالی با دانش و باتجربه که می‌توانند بدون هیچ چشمداشتی در والیبال کشور تأثیرگذار باشند.


تاريخ انتشار: ۱۳۹۹/۱/۳۰  |  ساعت انتشار: ۱۱:۲۵  |  کد خبر: ۸۴۶۷۰۰۸  |  منبع: مهر نیوز  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
  • پربیننده‌ترین اخبار ۴۸ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۶ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار اخبار ورزشی