پرتاب سرنشین‌دار ناسا شاید امروز هم انجام نشود

با لغو عملیات پرتاب کپسول "دراگون" شرکت "اسپیس ایکس"، ناسا اعلام کرد که احتمال پرتاب این فضاپیما در روز شنبه ۵۰ درصد است و شاید این پرتاب به یکشنبه موکول شود.

به گزارش ایسنا به نقل از دیلی‌میل، با اعلام قبلی ناسا، قرار بود کپسول "دراگون" شرکت اسپیس ایکس در ساعت ۰۱:۰۳ بامداد پنجشنبه به وقت تهران سوار برموشک "فالکون ۹" از پایگاه پرتاب ۳۹A در مرکز فضایی کندی ناسا واقع در فلوریدا به فضا پرتاب شود و فضانوردان ناسا به نام‌های "باب بنکن" و "داگلاس هارلی" را ایستگاه فضایی بین‌المللی برساند.

با انجام این ماموریت ایالات متحده پس از سال‌ها فضانوردان را از خاک خود به فضا ارسال می‌کند.  

ولی ناسا و اسپیس‌ایکس(SpaceX) مجبور شدند به دلیل شرایط نامساعد جوی، ۱۶ دقیقه و ۵۴ ثانیه قبل از پرتاب موشک "فالکون ۹"، ماموریت "Demo-۲" را لغو کنند و خسارت مالی متحمل شوند.

به این ترتیب، تلاش بعدی برای پرتاب ماموریت "Demo-۲" برای امروز شنبه ۱۰ خرداد (۳۰ مه) ساعت ۲۳:۵۲ به وقت تهران برنامه‌ریزی شده است.

این در حالی است که ناسا گفته احتمال دارد شرایط نامساعد جوی پرتاب امروز را هم لغو کند و ۵۰ درصد احتمال دارد فالکون۹ امروز به فضا ارسال شود.

در صورت لغو پرتاب امروز، ماموریت "دمو-۲" فردا یکشنبه ۳۱ ماه مه در ساعت ۳ pm به وقت زمانی شرقی"(۱۱:۳۰ فردا شب) انجام خواهد شد.

در حال حاضر، شانس پرتاب برای فردا شب ۶۰ درصد اعلام شده است.

"جیم برایدنستاین"(Jim Bridenstine)) مدیر ناسا در یک کنفرانس مطبوعاتی زنده اعلام کرد که احتمالا، روز پرتاب دراگون یکشنبه خواهد بود نه شنبه. البته همه این‌ها به احتمالات بستگی دارد.

یکی از نکات قابل توجه پرتاب این است که نمی‌تواند خارج از زمان مقرر انجام شود چرا که موقعیت "ایستگاه فضایی بین‌المللی"(ISS) در فضا به سرعت در حال تغییر است و اگر موشک تنها چند ثانیه خارج از زمان برنامه‌ریزی شده زمین را ترک کند، ممکن است فضاپیما نتواند با موفقیت به ایستگاه فضایی متصل شود و فضانوردان را به مقصد برساند.

ایستگاه فضایی حدودا ۲۵۰ مایل بر فراز زمین است و در هر ساعت بیش از ۱۷ هزار مایل سفر می‌کند.

این به معنای این است که ناسا باید نسبت به زمان پرتاب دقت بسیار بالایی داشته باشد تا کپسول دراگون با موفقیت به ایستگاه فضایی متصل شود.

پیش‌بینی شده امروز ابرهای کومولوس و طوفانی در آسمان فلوریدا ظاهر شوند که شاید پرتاب را لغو کنند.

سرعت وزش باد برای انجام ماموریت باید ۳۰ مایل بر ساعت یا کمتر باشد.

جیم برایدنستاین در صحبت‌های خود ادامه داد، ما نباید فراموش کنیم که این پرتاب یک پرواز آزمایشی است و ما در شرایط اجرایی معمولی نیستیم. چرا که هم‌اکنون در حال یادگیری هستیم.

وی افزود: باب و داگلاس فضانوردان این ماموریت، اولویت اصلی ما هستند و ما زمانی این ماموریت را انجام می‌دهیم که همه چیز ایمن باشد و ما بتوانیم این مهم را انجام دهیم.  به گفته ناسا تعداد افراد بازدیدکننده این ماموریت تاریخی به خاطر شرایط موجود در آمریکا به دلیل کروناویروس، محدود است و تمامی بلیط‌های بازدید به فروش رفته است. گرچه که این بازدید با رعایت پروتکل‌های بهداشتی از قبیل رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و زدن ماسک انجام خواهد شد.

این ماموریت در صورت موفقیت، نخستین پرواز فضایی سرنشین دار شرکت اسپیس‌ایکس و نخستین پرتاب فضانوردان از خاک آمریکا پس از ماموریت "شاتل فضایی"(Space Shuttle) است و باعث استقلال سازمان فضایی آمریکا از روسیه برای انجام پرتاب‌های فضایی سرنشین دار خواهد شد. ناسا تاکنون برای اعزام فضانوردان خود به ایستگاه فضایی بین المللی از کپسول فضایی سایوز استفاده می‌کرد.

انتهای پیام


تاريخ انتشار: ۱۳۹۹/۳/۱۰  |  ساعت انتشار: ۱۲:۵۲  |  کد خبر: ۸۶۷۵۳۱۶  |  منبع: خبرگزاری ایسنا  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
  • پربیننده‌ترین اخبار ۴۸ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۶ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار اخبار علمی