پول حاجی ها در بانک مرکزی است

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس براساس سخنان رئیس سازمان حج و زیارت، پول حاجی ها در بانک مرکزی است.

داستان چیست؟

علی رضا رشیدیان با همراهی حجت الاسلام و المسلمین سید عبدالفتاح نواب، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در نشست خبری توضیحاتی درباره وضعیت زائران ثبت نام کرده، سرنوشت پول های پرداخت شده، انصرافی ها، دیه شهدای مسجدالحرام، پیاده روی اربعین 99، اعزام زائران به عراق و سوریه دادند.

این نشست پس از آن برگزار شد که عربستان رسما از برگزاری حج به شکل محدود بدون حضور زائران کشورهای دیگر خبر داد. این کشور اعلام کرد احتمالا حج را با جمعیتی در حدود 10 هزار نفر برگزار کند. نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت کشورمان اما در این نشست به سیاست وزارت حج عربستان انتقاد کرد و با اشاره به نامه هایی که ایران برای این کشور فرستاده بود، از تمایل بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت ایران برای حضور در حج با درصدی از جمعیت سخن گفت.

ثبت نام حج 99 متوقف شد

علی رضا رشیدیان، رئیس سازمان حج و زیارت گفت: دیگر متقاضی جدیدی نمی پذیریم. فکر می کنم روند را با همین 95 درصد که در کاروانها ثبت نام کرده اند تکمیل کنیم. این زائران در یک مرحله 25 میلیون تومان واریز کرده اند که اگر مصوبه شورای عالی حج برای تثبیت نرخ ارز برای حج آینده دریافت شود، قسط دوم هزینه حج از این افراد دریافت می شود تا باقی مانده ارز مورد نیاز با نرخ مصوب امسال خریده شود و خیال ما و زائران از بابت تثبیت نرخ ارز برای حج آینده راحت شود.

او درباره تکلیف پول های دریافت شده از زائران نیز گفت: عین رقم دریافتی با یک تفاوت ناچیز در بانک مرکزی ذخیره شده است.

سرنوشت پول حج

وی پیرامون پول حاجی ها در بانک مرکزی است، ادامه داد: سهمیه حج امسال 87 هزار و 550 نفر بود که 76 هزار و 828 نفر در کاروان ثبت نام کردند و از این تعداد 72 هزار و 914 نفر، قسط اول را که عددی بالغ بر 25 میلیون تومان بود، پرداخت کردند. این زائران یک میلیون تومان در بانک عامل حج سپرده داشتند که حدود دو و نیم میلیون تومان سود به سپرده اولیه آن ها اضافه شده بود، البته، افرادی که دیرتر این سپرده گذاری را کرده بودند سود کمتری داشتند. باقی مانده هزینه را نیز زائر پرداخت کرده بود که مجموعا رقمی بالغ بر 1822 میلیارد تومان شد. سازمان حج عینا 1800 میلیارد تومان آن را برای خرید ارز به نرخ مصوب دولت، به حساب بانک مرکزی واریز کرد.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: با توجه به شرایط اقتصاد جهانی و تغییرات قیمت ارز، شاید بزرگترین کمک به زائر این بود که اگر حج متوقف شد، ارز مصوب هیات دولت برای سال آینده ذخیره شود. ما باید آن پول را به بانک مرکزی پرداخت می کردیم تا مصوبه دولت درباره نرخ ارز، اجرایی شود.

رشیدیان ادامه داد: درخواست تشکیل جلسه را به شورای عالی حج داده ایم تا با توجه به برگزار نشدن حج، مصوبه ای برای ذخیره پول زائران به نرخ ارز مصوب دولت برای حج 99 دریافت کنیم، چرا که ممکن است برای سال آینده دیگر نتوان مصوبه نرخ ارز حج 99را اجرایی کرد، مخصوصا آنکه از آذرماه امسال مذاکره برای حج آینده آغاز می شود و این زمان خیلی دور نیست.

سود حساب ارزی حج چه می شود؟

او درباره سرنوشت سود سپرده ارزی که نزد بانک مرکزی ذخیره می شود، توضیح داد: وقتی پول حج از بانک عامل خارج شود دیگر سود شامل حال آن نمی شود. سپرده گذاری حج به این شکل است که هر سپرده به نام زائر خواهد بود و هر وقت اراده کند می توند آن را از بانک خارج کند. حتی در انتقال فیش امکان یک بار واگذاری وجود دارد که آن زمان می تواند سود حساب خود را برداشت کند و فیش را به قیمت اصلی واگذار کند. این پول ها وقتی از بانک خارج شد به حساب سازمان حج و زیارت منتقل می شود تا ارز مورد نیاز حج را بخرد و در ادامه به حساب سازمان حج و زیارت در خارج از کشور و به عربستان انتقال داده شود. با توجه به اینکه امسال حج برگزار نمی شود انتقال این وجه متوقف شده است اما، در حساب ارزی بانک مرکزی با عنوان حج 99 محفوظ خواهد ماند.

وی بیان کرد: ما افق روشنی در قیمت ارز نمی بینیم. اگر بتوانیم آن را تثبیت کنیم بالاتر از هر سودی برای زائر خواهد بود.

تکلیف انصرافی ها چه می شود؟

رشیدیان درباره شرایط انصراف از حج توضیح داد: اگر کسی خواست انصراف دهد و پولش را پس بگیرد مال خودش است، هر وقت اراده کند ما این پول را برمی گردانیم. در بیانیه اخیر هم اعلام شد کسانی که در حج 99 ثبت نام کرده اند نوبت شان عینا به حج 1400 منتقل می شود. اگر کسی انصراف داد هیچ مشکلی وجود ندارد چون، ما هم اکنون یک میلیون و 200 هزار نفر در نوبت حج منتظر داریم که بلافاصله با خروج افراد انصرافی، نوبت آن ها به فرد دیگری منتقل می شود.

رئیس سازمان حج و زیارت درباره افزایش هزینه های ریالی برای حج آینده با وجود وعده ای که برای تثبیت هزینه های ارزی داده شده، اظهار کرد: شرکت های حمل و نقل هوایی تابع قیمت های جهانی هستند. قیمت بلیت پروازی در حج سال 98، سه میلیون و 800 هزار تومان بود که قرار داد امسال روی عدد پنج میلیون و 900 هزار تومان بسته شد. حتما این قیمت ها تغییر می کند اما مساله مهمتر این است که بیشترین افزایش قیمت معمولا در هزینه های ارزی مثل مسکن، حمل و نقل درون شهری، تغذیه و تدارکات اتفاق می افتد، برای همین ما دنبال این بودیم که هزینه ارزی را تثبیت کنیم. قیمت ارزی هم که دولت برای حج مصوب کرده نصف چیزی است که اکنون در بازار خرید و فروش می شود.

وی در پاسخ به سوالی درباره تکلیف افرادی که از ترس کرونا از حج امسال انصراف دادند، یادآور شد: کلیه کسانی که برای حج امسال ثبت نام کرده بودند حج 1400 اعزام می شوند. اگر عربستان ظرفیت جدید بدهد از افراد انصراف داده شده و یا اولویت های جدید ثبت نام خواهد شد اما، اگر عربستان ظرفیتی اضافه نکند، فقط آنهایی که ثبت نام کرده اند اعزام می شوند.

رشیدیان درباره اینکه با توجه به شرایط اقتصادی عربستان و کاهش قیمت نفت در این کشور چه تضمینی وجود دارد که هزینه های ارزی در حج آینده تغییر نکند و به زائران چیزی تحمیل نشود، گفت: طرف قرارداد ما دولت عربستان نیست، صاحبان شرکت و شرکت های تأمین کننده حمل و نقل و مطوفین هستند. در موضوع برگزاری حج حتی آنها از حضور زائران استقبال می کردند. تصور ما به طور کل این است که در عربستان شاهد جهش قیمتی نخواهیم بود. چه بسا که اقدام زودهنگام ما در سال 98 برای اجاره مسکن مورد نیاز زائران منجر به 39 میلیون ریال سعودی صرفه جویی شد.

وی پیرامون پول حاجی ها در بانک مرکزی است، افزود: پیش بینی افزایش قیمت در حوزه مسکن بزرگترین دغدغه بود که با توجه به قراردادهای بسته شده نگرانی در این باره نداریم. هر چند که عربستان امسال نرخ مالیات را از 5 درصد به 15 درصد افزایش داده و ممکن است تأثیراتی در قیمتها داشته باشد. ما امیدواریم در حدی باشد که بتوانیم آن را مدیریت کنیم.

چرا ایران معطل تصمیم عربستان شد؟

او درباره اینکه چرا سازمان حج ایران منتظر تصمیم عربستان برای لغو مراسم حج شد و خودش برای حفظ سلامت زائران پیش دستی نکرد، گفت: در قرارداد با طرف عربستان این نکته ذکر شده بود که اگر این کشور مانع از حضور زائران شود طرف مقابل متحمل هیچ خسارتی نخواهد شد اما، اگر ما از حضور در مراسم حج انصراف می دادیم، باید به عربستان خسارت پرداخت می کردیم. ضمن اینکه بنای ما بر این بود که در این واجب شرعی با هر درصدی از جمعیت حاضر شویم.

سنگ تازه عربستان در پرداخت دیه شهدای مسجدالحرام

رشیدیان درباره دیه شهدای سانحه سقوط جرثقیل در مسجدالحرام و مشکلاتی که در نقد کردن چک پرداخت شده از سوی عربستان به وجود آمده، توضیح داد: در مذاکرات ایران و عربستان پیگیری شهدای منا و مسجدالحرام همیشه موضوع ثابت بود. پس از مذاکرات آذرماه سال 98 پیگیری کردیم که چک های شهدا و آسیب دیدگان حادثه سقوط جرثقیل در مسجدالحرام را دریافت کنیم. این چک از طریق نماینده عربستان در سازمان ملل به نماینده ایران در آن سازمان انتقال داده شد که از طریق وزارت خارجه به دست سازمان حج و زیارت و سپس بازماندگان و آسیب دیدگان آن حادثه تحویل شد. به صورت طبیعی نقد کردن این چک را خانواده ها باید دنبال می کردند اما، با توجه به مشکلاتی که وجود داشت لازم بود سازمان حج به آنها کمک کند. ما از وزارت خارجه با توجه به دسترسی هایی که دارد درخواست کمک کردیم. در نهایت، به این نتیجه رسیدیم که با دریافت وکالت از این افراد، چک را در عربستان نقد کنیم.

وی افزود: از آنجا که ایران در عربستان سفارتخانه و کنسولگری ندارد برای نقد کردن چکها باید از طریق حافظ منافع که سفارت سوئیس است اقدام می کردیم. قرار شد این سفارت کمک کند چکها در عربستان نقد شود اما، عربستان سنگ اندازی کرد و این روند متوقف شد. عربستان خواسته وزارت خارجه سوئیس وکالت سفارت سوئیس در تهران را تأیید کند. بنابراین، ما دوباره چکها را به ایران برگرداندیم. قرار شد در جلسه ای با سفیر سوئیس این مشکل حل شود. آنها برای کمک اعلام آمادگی کرده اند و ما امیدواریم که در آینده نزدیک با سفیر سوئیس ملاقات داشته باشیم.

پیاده روی اربعین برگزار می شود؟

رئیس سازمان حج و زیارت درباره آخرین تصمیم گیری ها برای برگزاری مراسم اربعین در عراق گفت: اربعین با حج متفاوت است. حج واجب شرعی بوده، اما زیارت عملی مستحب است. با این حال ما روی سناریوهای مختلفی کار می کنیم. هنوز به جمع بندی نرسیده ایم. امیدواریم تا آن موقع راهکاری برای پیشگیری کرونا پیدا شود. اگر چنین اتفاقی نیفتد به راهکارهای حداقلی فکر می کنیم.

وی درباره اعزام به سوریه نیز گفت: در جلسه اخیر با سفیر این کشور شرایط سوریه بررسی شد. خوشبختانه، سوریه به نسبت دیگر کشورها وضعیت بهتری در ویروس کرونا دارد. قرار شد پروتکل هایی بین وزارت بهداشت ایران و کشورهای هدف زیارت مثل عراق و سوریه برای تردد زائران و ایجاد یکسری از الزامات بسته شود. به نظر ما شرایط سوریه برای پذیرش زائر مناسبتر است.

عربستان از کرونا وحشت داشت، حج را لغو کرد

حجت الاسلام والمسلمین عبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت نیز در این نشست از ادامه روند آموزش های حج خبر داد و گفت: این آموزشها بدون توقف هفته ای دو بار برای آماده سازی زائران ادامه می یابد.

او از اصلاح برخی برنامه ریزی ها در حج خبر داد و افزود: ما از عربستان درخواست کرده ایم فضای رفت و آمد زائران در مشاعر را با کمک ایران مسقف کند و تغییراتی در منا ایجاد شود. حتی درباره برگزاری دعای کمیل نیز درخواستهایی مطرح شده است. برخی را عربستان تأیید کرد و درباره برخی دیگر پیشنهادهای دیگری از طرف ایران داده شد مثل برگزاری دعای کمیل روی پشت بام مسجدالنبی. ما در مذاکرات بعدی حج هم روی این خواسته ها تأکید می کنیم.

نواب که پیش تر انتقاداتی را به نحوه مدیریت عربستان به حج وارد کرده بود، در این نشست گفت: عربستان قادر به برگزاری حج نبود. می توانست این فریضه واجب را با درصدی از جمعیت برگزار کند. مسئولان عربستان چون از کرونا وحشت داشتند به چنین تصمیمی نرسیدند. حداقل می توانستند این مراسم را با یک درصد از سهمیه هر کشور برگزار کنند. تصور کنید در هر استانی دو حاجی وارد که می شد عطر جدیدی در آن شهر پدید می آورد. در حرم امام رضا (ع) می بینید که امکان تردد زائر در داخل ضریح وجود ندارد ولی، صحن ها باز بوده و مردم از این معنویت محروم نشده اند.

وی با اشاره به تشکیل کمیته فرهنگی اربعین با حضور نمایندگان 20 دستگاه درباره وضعیت برگزاری این مراسم گفت: شاهد هستیم که کربلا از روز دوشنبه وارد یک وضعیت اضطراری و قرنطینه شده و حرم ها تعطیل شده اند. اگر زائران ایرانی موفق نشوند امسال در مراسم اربعین شرکت کنند، چون در سالهای گذشته مردم عراق از ایرانی ها پذیرایی می کردند، مذاکره شد تا موکب هایی از ایران در عراق برای خدمت رسانی به زائران این کشور مستقر شوند.

پول حاجی ها در بانک مرکزی است


تاريخ انتشار: ۱۳۹۹/۴/۸  |  ساعت انتشار: ۷:۵۸  |  کد خبر: ۸۸۱۷۷۵۲  |  منبع: صبح زاگرس  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
  • پربیننده‌ترین اخبار ۴۸ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۶ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار اخبار عمومی