تردد کامیون‌های حامل سوخت در مرز دوغارون روان شد

مدیر اجرایی منطقه ویژه اقتصادی دوغارون تایباد گفت: با همکاری و تعامل مسوولین گمرک اسلام قلعه افغانستان، تردد کامیون‌های حامل سوخت در مرز دوغارون ایران روان شد.

مدیر اجرایی منطقه ویژه اقتصادی دوغارون تایباد گفت: با همکاری و تعامل مسوولین گمرک اسلام قلعه افغانستان، تردد کامیون‌های حامل سوخت در مرز دوغارون ایران روان شد.

به گزارش تین نیوز به نقل از ایرنا، حسین آخوندزاده افزود: پیش از این نبود زیرساخت لازم برای پذیرش خودروهای سنگین حامل سوخت در گمرک افغانستان موجب معطلی تانکرهای ترانزیتی در مرز دوغارون ایران شده بود.

وی همچنین افزایش نیافتن نرخ کرایه‌ تانکرهای حمل سوخت در داخل افغانستان، پرداخت نشدن عوارض گمرکی در مرز اسلام ‌قلعه آن کشور و همچنین در نظر گرفته نشدن هزینه افت بار و زمان تلف شده برای خودروهای سنگین از سوی تاجران افغانستان را از دیگر علت‌های متوقف ماندن تانکرها و کامیون‌های ترانزیتی از سوی افغانستان به مقصد مرز دوغارون ایران برشمرد و ادامه داد: طی هفته گذشته افزون بر ۵۰۰ دستگاه کامیون حامل انواع سوخت در گذرگاه رسمی دوغارون متوقف شده بود.

مدیر اجرایی منطقه ویژه اقتصادی دوغارون تایباد گفت: هم‌اکنون ۲۰۰ دستگاه کامیون از گمرک اسلام قلعه در افغانستان برای بارگیری فرآورده های نفتی وارد منطقه ویژه اقتصادی دوغارون شده است که با ورود این تعداد کامیون در هفته جاری توقف کامیون های در صف انتظار تخلیه در مرز دوغارون به حداقل می‌رسد و روند تردد ناوگان حمل و نقل کامیون‌های سوخت نیز به حالت عادی برگشته است.

وی افزود: دولت افغانستان طی سال‌های اخیر هیچگونه افزایشی در این نرخها نداده که همین امر نیز باعث اعتراض رانندگان تانکرهای ترانزیت سوخت در مرز اسلام قلعه افغانستان شده بود.

آخوندزاده به فعالیت ۱۰ واحد باسکول در گمرک منطقه ویژه اقتصادی و نیز بازارچه مرزی دوغارون در ایران برای تسهیل و شتاب در اعزام تانکرها و کامیون‌های ترانزیت و صادرات سوخت و کالا اشاره کرد و ادامه داد: این در حالی است که گمرک افغانستان در آن سوی مرز تنها یک دستگاه باسکول در اختیار دارد.

وی گفت: کمبود باسکول در گمرک افغانستان دیگر علت معطلی خودروهای سنگین حامل بار و سوخت در نقطه صفر مرزی ایران برای ورود به افغانستان بوده که در طول سال هرازگاهی باعث معطلی کامیون‌های ترانزیتی در معبر زمینی دوغارون می‌شود.

وی افزود: به منظور تسهیل در روند ورود و خروج خودروهای سنگین در منطقه ویژه اقتصادی دوغارون ساعات کار این منطقه اقتصادی روزانه ۱۰ ساعت از هفت تا ۱۷ تعیین شده است.

گمرک دوغارون در ۱۸ کیلومتری تایباد قرار دارد، تایباد نیز در ۲۲۵ کیلومتری جنوب شرقی مشهد واقع است.

گمرک ۱۰۰ ساله دوغارون پر رونق‌ترین گمرک خراسان رضوی و پس از گمرک مشهد تنها گمرک مستقل در این استان محسوب می‌شود که تقریبا تمام ترانزیت کالا به افغانستان از طریق آن صورت می‌گیرد.

بیشترین حجم کار این گمرک، ترانزیت کالا از طریق بندرعباس بوده و کالاهای تجار افغانستانی، پاکستانی و گاه هندی و دیگر ملل همسایه افغانستان از طریق کشورهای حوزه خلیج فارس به گمرک‌های بندرعباس، بندر لنگه و دیگر گمرکات مرزی آن کشورها منتقل و از آنجا به گذرگاه رسمی دوغارون ترانزیت می‌شوند.

 


تاريخ انتشار: ۱۳۹۹/۴/۳۰  |  ساعت انتشار: ۱۷:۲۶  |  کد خبر: ۸۹۲۷۴۰۴  |  منبع: تین نیوز  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
  • پربیننده‌ترین اخبار ۴۸ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۶ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار اخبار علمی