پایان یک دهه بلاتکلیفی اهالی روستای " جنگلده بالا"/ جابه‌جایی روستا از کاسه سد نرماب

بعد از یک دهه بلاتکلیفی اهالی روستای جنگلده بالا که نمی‌توانستند آجر روی آجر بگذارند حالا اقدامات کوچ آنان به سایت جدید فراهم شده و قرار است در خانه‌های نونوار شده ساکن شوند.

به گزارش خبرآنلاین از گرگان : بیشتر از یک دهه است که اهالی برخی روستاها از جمله جنگلده بالا که در کاسه سد نرماب قرار گرفته‌اند حتی اجازه ندارند آجر روی آجر بگذارند. دستگاه‌های خدمات‌رسان ۱۰ سالی است که به اهالی روستا خدمات بیشتر نمی‌دهند.

کودکانِ آن زمان بزرگ شده‌اند و ازدواج کرده‌اند اما نمی‌توانند در حیاط پدری خانه بسازند حتی نمی‌توانند آغلی جدید برای حیوانات داشته باشند چون باید همه چیز را بگذارند و بروند.

۱۰ سالی است که بلاتکلیف‌ هستند نه پای رفتن دارند و نه شرایط برای ماندن فراهم است. حالا اما پس از یک دهه آب منطقه‌ای و بنیاد مسکن پای کار کوچ این مردم آمده‌اند تا شاید سختی‌ها و رنج این مردم پایان یابد. مردمی که باید تمام خاطراتشان را به آب بسپارند، حتی عزیزان از دست رفته‌شان را.

سیدمحسن حسینی مدیرعامل آب منطقه‌ای استان درباره روند طولانی جابه جایی این روستا می‌گوید: تخصیص پیدا نکردن به موقع اعتبارات سبب طولانی شدن روند جابه جایی روستاهای کاسه سد نرماب شد.

روستاهای جنگلده‌بالا، جنگلده‌ پایین، باقرآباد، محمدزمان‌خان و پس پشته روستاهایی هستند که باید با قید اولویت از مکان فعلی جابه جا شوند. روستای جنگلده پایین چند سالی هست که کوچ کرده‌اند اما هنوز مشکلاتی در سایت جدید دارند مثلا با گذشت چند سال هنوز مسجد برای اهالی این روستا ساخته نشده که قرارگاه خاتم‌الانبیا (ص) به مردم این روستا قول داد تا مسجد محل آنان را به زودی انجام دهد.

مدیرعامل آب منطقه‌ای استان بیان داشت: اواخر سال گذشته اعتبار نقدی به پروژه اختصاص یافت که آن را برای تملک اراضی و جابه جایی روستای جنگلده بالا در نظر گرفتیم.

بنیاد مسکن استان هم به مردم روستای جنگلده بالا قول داده تا در مدت یک سال و قبل از آبگیری نرماب، خانه‌های جدید را برایشان بسازد. جاده‌ای که اهالی روستای جنگلده بالا از آن استفاده می‌کنند در کاسه سد قرار گرفته و همین موضوع روند اجرایی پروژه را با کندی مواجه کرده است.

سیدمحمد حسینی مدیرکل بنیاد مسکن استان با اشاره به امضای تفاهمنامه همکاری با آب منطقه‌ای برای جابه‌جایی روستاهای کاسه سد نرماب و چایلی اظهار داشت: این تفاهم نامه در راستای اجرای کارهای مشترک با سایر دستگاه‌ها از جمله آب منطقه‌ای به امضا رسیده و قرار شده تا جابه جایی روستاها در کاسه سد چایلی و نرماب در فازهای مختلف انجام شود.

وی گفت: در فاز نخست این تفاهم نامه روستای جنگلده بالا که دارای اولویت بیشتری است جابه جا می‌شود. ۱۴.۵ هکتار زمین برای این کار در نظر گرفته شده و قرار است ۲۰۰ واحد مسکونی برای اهالی این روستا بسازیم.

مدیرکل بنیاد مسکن استان با بیان اینکه جابه جایی روستاهای در معرض خطر و روستاهایی که در مسیر پروژه های توسعه‌ای مانند سد نرماب، آماده‌سازی سایت، مطالعات زمین شناسی، تسطیح و قطعه‌بندی و ساخت بناهای مسکونی برعهده بنیادمسکن قرار دارد، افزود: کار در سایت جدید شروع شده و آماده سازی در حال انجام است. امیدواریم هفته آینده ساخت واحدهای مسکونی را شروع کنیم. از زمان پی کنی تا یکسال خانه‌های جدید را می‌سازیم.

وی با اشاره به اختصاص ۸۰ میلیارد تومان برای جابه جایی روستای جنگلده بالا بیان داشت: در این فاز ۲۰۰ واحد مسکونی، مدرسه، مسجد و ساختمان دهیاری و فضای سبز روستای جنگلده بالا ساخته خواهدشد تا در مراحل بعدی کارها و پروژه‌های دیگر اجرایی شود.

حسینی خاطرنشان کرد: در فاز بعدی به سراغ جابه جایی روستاهای کاسه سد چایلی خواهیم رفت.۶ روستا در کاسه سد چایلی قرار دارد  و ۱۰ سال است که دولت نمی‌تواند هیچ خدماتی به آنان بدهد. برای این روستاها ۴۰۰ هکتار برای ساخت سه سایت در نظر گرفتیم و حقوق عرفی مرتعداران منطقه را پرداخت کردیم اما آماده سازی مستلزم تأمین اعتبار از سوی آب منطقه‌ای است.

48


تاريخ انتشار: ۱۳۹۹/۵/۲۵  |  ساعت انتشار: ۱۸:۰  |  کد خبر: ۹۰۵۷۹۶۰  |  منبع: خبر آنلاین  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
  • پربیننده‌ترین اخبار ۴۸ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۶ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار اخبار اقتصادی