یادمان «سرباز وطن» در اراضی عباس آباد نصب می‌شود

یادمان «سرباز وطن» در اراضی عباس آباد نصب می‌شود خبرگزاری آریا- شهردار تهران گفت: یادمان شهید حاج قاسم سلیمانی با عنوان «سرباز وطن» که امروز از طرح آن رونمایی شد در مجموعه اراضی عباس آباد نصب خواهد شد.
به گزارش خبرگزاری آریا، پیروز حناچی، در یادواره جهادگر شهید سید محمد تقی رضوی و شهدای مهندسی رزمی هشت سال دفاع مقدس و خانواده شهدای شهرداری تهران افزود: هر سال با آغاز پاییز رایحه هشت سال دفاع مقدس به مشام می‌رسد که برخلاف همه سختی‌ها یادآور رشادت عزیزانی است که در همه جای این سرزمین آثار آن‌ها را می‌بینیم.
وی ادامه داد: در فرهنگ ما اصولا 40 سالگی فصل بلوغ و پختگی است و امسال چهلمین سالگرد دفاع مقدس است و با استفاده از تجربیات دفاع مقدس است که امروز توانسته ایم روی پای خود بایستیم. جنگ تهدید بزرگی بود که با رهبری امام راحل، به فرصت تبدیل شد و همان طور که رهبری در سخنان اخیر خود اشاره کردند یکی از نکات مهم آن دوره، عمق مشارکت مردم در دوران دفاع مقدس بود. حناچی گفت:همه بسته‌های کمک مردمی را به یاد دارند که از اقصی نقاط کشور به جبهه‌ها ارسال می‌شد و گاهی نامه‌ای هم همراه آن بود. در برخی نقاط محروم، مردم سر گرسنه بر بالین می‌گذاشتند، اما به جبهه‌ها کمک می‌کردند.
شهردار تهران به گرامیداشت یاد شهدای جهاد سازندگی و رزمی مهندسی اشاره کرد و افزود: هر سال این مراسم در وزارت جهاد کشاورزی برگزار می‌شد، اما به دلیل کرونا این مراسم به شکل دیگری امروز اینجا برگزار می‌شد. مهندسی جنگ از ابتدای جنگ به صورت غیر سازماندهی شده فعال بوده است و آثار فعالیت‌های اولیه مهندسی هنوز هم در غرب اهواز وجود دارد. در آن دوره شهید چمران و جمعی دیگر از عزیزان نقش کلیدی داشتند بعد‌ها مهندسی جنگ در شکستن حصر آبادان و عبور از رودخانه‌ها نقش بیشتری داشت و تا نبرد‌های خیبر و والفجر هشت در نصب پل‌ها هنر مهندسی رزمی به اوج رسید. در عملیات خیبر و والفجر ابتدا نیرو‌های عملیاتی شروع کردند و بعد نیرو‌های رزمی مهندسی با ساخت پل برای ترابری وظیفه خود را انجام دادند.
حناچی ادامه داد: یکی از نقاط درخشان اقدامات مهندسی رزمی در جبهه ساخت بیمارستان‌ها و فضا‌هایی برای فعالیت پزشکان بود و نتیجه این فعالیت‌ها این بود که زمان جراحت تا رسیدن به اتاق عمل حتی کمتر از رکورد آمریکایی‌ها در جنگ ویتنام بود. ما در دفاع مقدس پزشکانی داشتیم که از جان گذشته بودند و در عملیات‌ها برای جلوگیری از خونریزی زخمی‌ها تلاش می‌کردند. در عملیات والفجر هشت یکی از نقاط عطف فنی و مهندسی جبهه این بود که یک بیمارستان صحرایی مورد اصابت مستقیم قرار گرفت، اما به دلیل سازه مستحکمی که داشت خسارات جزئی دید هر چند تعدادی از رزمندگان و کادر درمان در آن حادثه شهید شدند.
شهردار تهران گفت: یکی از دستاورد‌های دفاع مقدس این بود که تعدادی از نیرو‌های جوان این مرز و بوم در جنگ، آبدیده و تبدیل به مدیرانی کارآمد شدند که یکی از آن‌ها حاج قاسم سلیمانی بود و ما به امید خدا با مصوبه شورای شهر یادمان سرباز وطن را به یاد آن شهید در تپه‌های عباس آباد طراحی و نصب خواهیم کرد.

تاريخ انتشار: ۱۳۹۹/۷/۵  |  ساعت انتشار: ۱۷:۹  |  کد خبر: ۹۲۳۷۰۷۷  |  منبع: خبرگزاری آریا  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
  • پربیننده‌ترین اخبار ۴۸ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۶ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار اخبار اجتماعی