حضور پررنگ پلیس در هنگ‌کنگ همزمان با روز ملی چین

همزمان با برگزاری روز ملی چین در هنگ‌کنگ هزاران تن از نیروهای پلیس ضد شورش امروز (پنج‌شنبه) برای مهار هرگونه التهاب در راهپیمایی در سراسر این دولت‌شهر مستقر شدند.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه گاردین، جمهوری خلق چین هر ساله اول اکتبر را به عنوان سالروز تاسیس در سال ۱۹۴۹ میلادی جشن می‌گیرد.

اما در هنگ‌کنگ، این روز به روز شکایت برای افرادی تبدیل شده که به شدت نسبت به برخی رویکردهای پکن نگران هستند. هر ساله مردم هنگ‌کنگ از این روز برای حضور در خیابان‌ها و اعتراض به سیاست‌های چین استفاده کرده‌اند.

همزمان با حضور کری لام، رئیس اجرایی هنگ کنگ و دیگر مقامات ارشد این دولت‌شهر در مراسمی در یک مرکز نمایشگاهی که توسط پلیس و موانع امنیتی احاطه شده بود، هلی‌کوپترها پرچم‌های چین و هنگ‌کنگ را در آسمان به پرواز درآوردند.

سال گذشته در مراسم هفتادمین روز ملی چین در هنگ‌کنگ درگیری‌های شدیدی میان معترضان و نیروهای پلیس در گرفته بود.

امسال، مقامات هنگ‌کنگ با اشاره به نگرانی‌های امنیتی و ممنوعیت اعمال شده بر تجمع‌های بیشتر از چهار نفر در مکان‌های عمومی به خاطر پاندمی کرونا، هیچ مجوزی برای راهپیمایی‌های اعتراضی صادر نکرده‌ و برگزاری هرگونه راهپیمایی را ممنوع کرده‌اند.

یک منبع پلیس به خبرگزاری فرانسه گفت که ۶۰۰۰ افسر پلیس برای متوقف کردن هرگونه راهپیمایی در حالت آماده‌باش قرار دارند؛ تعداد نیرویی که دو برابر نیروهایی است که هنگ‌کنگ معمولا در روزهایی که انتظار دارد با راهپیمایی‌های اعتراضی مواجه شود، مستقر می‌کند.

با این حال سازمان‌دهنده "جبهه حقوق بشر مدنی" از مردم خواست تا امروز به نشانه همبستگی با ۱۲ شهروند هنگ‌کنگی که در چین بازداشت شده‌اند، سیاه به تن کنند.  

در نزدیکی این مرکز نمایشگاهی که مراسم هفتاد و یکمین روز ملی چین در حال برگزار بود چهار تن از اعضای حزب اپوزیسیون "لیگ سوسیال دموکرات‌ها" شعرهایی چون "حکومت تک حزبی را پایان دهید" سر دادند و توسط ۴۰ افسر پلیس احاطه شده بودند.

نیروهای پلیس صبح امروز خودروها در این منطقه را بازرسی می‌کردند و حضور پررنگ خود در سراسر این دولت‌شهر را حفظ کرده‌اند.

پلیس هنگ‌کنگ اخیرا اعلام کرد که پنج تن را به اتهام تحریک دیگران برای انجام راهپیمایی اعتراضی و اقدامات خشونت‌آمیز بازداشت کرده است.

کریس تانگ، رئیس پلیس هنگ‌کنگ گفت: اگر قانون را نقض کنید، حتی اگر به آن سوی جهان نیز فرار کنید باز هم پلیس شما را به سزای عمل‌تان می‌رساند و عدالت را در خصوص شما اجرا می‌کند.

چین به مناسبت روز ملی و مصادف با فستیوال نیمه پاییز، شاهد یک تعطیلات هشت روزه خواهد بود که از امروز آغاز شده است.

پاتریک نیپ، وزیر امور داخلی هنگ‌کنگ گفت: کارمندان دولت نباید در فعالیت‌هایی که محدودیت‌های اعمال شده به خاطر پاندمی کرونا را نقض می‌کنند، شرکت کنند. اطلاعات نادرستی در رسانه‌های اجتماعی برای ترغیب شهروندان برای شرکت در راهپیمایی‌های غیرقانونی وجود دارد. تا اواسط ماه اوت ۴۶ کارمند دولتی به اتهام شرکت در فعالیت‌های عمومی غیرقانونی بازداشت شده‌اند.

انتهای پیام


تاريخ انتشار: ۱۳۹۹/۷/۱۰  |  ساعت انتشار: ۱۱:۳۱  |  کد خبر: ۹۲۶۰۸۱۲  |  منبع: خبرگزاری ایسنا  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
  • پربیننده‌ترین اخبار ۴۸ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۶ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار اخبار بین‌الملل