کارشناس لبنانی: تعلیق مذاکرات مرزی خواست اسرائیل بود

یک منبع نزدیک به ریاست جمهوری لبنان تاکید کرد، پنجمین نشست مذاکرات ترسیم مرزهای دریایی بین لبنان و رژیم صهیونیستی که قرار بود فردا (چهارشنبه) برگزار شود به خواست طرف اسرائیلی به تعویق افتاد.

 هیأت پخش رسمی رژیم صهیونیستی اعلام کرد، مذاکرات ترسیم مرزهای دریایی بین لبنان و رژیم صهیونیستی به تعویق افتاده و این نخستین تعویق از زمان آغاز مذاکرات است.

در حالی که هنوز به طور رسمی دلیل به تعویق افتادن مذاکرات اعلام نشده است اما ربیع یاغی، کارشناس لبنانی در امور نفتی اعلام کرد، این امر بنا به درخواست رژیم صهیونیستی و بدون تعیین زمان مشخصی برای انجام آن صورت گرفت.

وی در ادامه افزود، این امر دال بر عدم تمایل رژیم صهیونیستی به دستیابی به توافق است چرا که وضعیت کنونی به نفع آن است‌، و در حال انجام فعالیت‌های نفتی است و پس از اتمام تمامی مراحل آماده‌سازی و ساخت‌وسازها، تولید گاز تجاری را اوایل سال ۲۰۲۱ آغاز خواهد کرد.

ربیع یاغی همچنین تصریح کرد، در مقابل، لبنان همواره فاقد هرگونه فعالیت نفتی است و در سایه عدم ترسیم مرزها، شرکت‌های نفتی خارجی در یک منطقه تقریباً مورد مناقشه سرمایه‌گذاری و حفاری نمی‌کنند.

در بیستم نوامبر لبنان ادعاهای رژیم صهیونیستی در خصوص تغییر مواضع بیروت در پرونده مرزهای دریایی بیش از یک مرتبه را تکذیب کرد و این امر در واکنش به اظهارات وزیر انرژی رژیم صهیونیستی صورت گرفت که گفته بود، لبنان مواضع خود در خصوص موضوع مرزهای دریایی را هفت مرتبه تغییر داده است.

یاغی همچنین اظهار داشت که تل‌آویو تلاش دارد بخشی از آب‌های اقتصادی لبنان را به سرقت ببرد.

وی همچنین گفت، این مذاکرات، مساحتی که باید رژیم صهیونیستی از آن صرف‌نظر و چشم‌پوشی کند را مشخص می‌کند.

یاغی افزود، این زمان به نفع لبنان نیست بلکه به نفع رژیم صهیونیستی است و احتمالا این امر، دلیل عقب‌نشینی تل‌آویو از مذاکرات و درخواست برای به تعویق انداختن پنجمین دور مذاکرات مرزهای دریایی باشد.

این کارشناس لبنانی در خصوص انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تاکید کرد، تل‌آویو قبلاً مذاکره را پذیرفته بود و چهار دور نشست بین لبنان و رژیم صهیونیستی برگزار شد، شاید با موضع آمریکا قبل از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سوم نوامبر مطابق بود.

وی همچنین تصریح کرد: اگر مقاصد آمریکا در خصوص ترسیم مرزها خوب باشد، ما امیدواریم که آنها رژیم صهیونیستی را تحت فشار قرار دهند تا به میز مذاکره بازگردد و زمان پنجمین دور مذاکرات بدون هیچگونه تهدیدی تعیین شود.


تاريخ انتشار: ۱۳۹۹/۹/۱۱  |  ساعت انتشار: ۱۵:۲۴  |  کد خبر: ۹۵۲۳۶۸۹  |  منبع: خبر فوری  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
  • پربیننده‌ترین اخبار ۴۸ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۶ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار اخبار سیاسی