نخست وزیر ارمنستان به خرید جنگنده بدون موشک از روسیه اعتراف کرد

نخست‌وزیر ارمنستان خرید جنگنده های سوخو Su-۳۰ بدون موشک از روسیه را تایید کرد.

 به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان تأیید کرد که ایروان جنگنده های روسی Su-۳۰SM بدون موشک را  ماه مه سال ۲۰۲۰ ، ماه‌ها قبل از درگیری قره باغ خریداری کرده است.

 هاکوپیان، رئیس ستاد پیشین ارتش ارمنستان در ماه نوامبر گفت که جنگنده‌ها برای آنها نیستند ، زیرا روسیه فروش موشک Su-۳۰SM به سایر کشورها را ممنوع کرده است.

مقامات ارمنستان تا همین اواخر در مورد این موضوع سکوت کردند.  پاشینیان اما در جلسه‌ای با ساکنان منطقه آراگاتسوتن این کشور گفت: بله، ما این جنگنده را خریداری کردیم ، آن را در ماه مه (۲۰۲۰) تحویل گرفتیم، چرا کشور ۲۶ ساله ارمنستان نباید جنگنده داشته باشد؟ .

در پایان سپتامبر سال ۲۰۲۰ ، جنگ در قره باغ کوهستانی میان دولت ارمنستان و جمهوری آذربایجان از سر گرفته شد ، که به درگیری طولانی مدت و تلفات غیرنظامیان منجر شد. طرفین چندین بار برای امضای آتش بس تلاش کردند ، اما تنها توافق سه جانبه که از یک شب تا ۱۰ نوامبر ۲۰۲۰ حاصل شد ، موفقیت آمیز بود. با وساطت مسکو ، آذربایجان و ارمنستان توافق کردند که آتش را کاملاً متوقف کرده و زندانیان و اجساد کشته شدگان را مبادله کنند. ایروان همچنین مناطق کلبجر ، لاچین و آغدام را به باکو منتقل کرد. نیروهای حافظ صلح روسی در منطقه مستقر شدند .

درگیری‌ها در قره‌باغ کوهستانی در فوریه ۱۹۸۸ آغاز شد ، زمانی که منطقه خودمختار قره باغ کوهستانی اعلام جدایی از جمهوری سوسیالیستی شوروی آذربایجان را داد. طی یک درگیری مسلحانه در سالهای ۱۹۹۲-۱۹۹۴ ، آذربایجان کنترل قره باغ و مناطق مجاور آن را از دست داد. از سال ۱۹۹۲ ، مذاکرات در مورد حل مسالمت آمیز درگیری با میانجیگری گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا ، به رهبری روسیه ، ایالات متحده و فرانسه ادامه داشت.

انتهای پیام


تاريخ انتشار: ۱۴۰۰/۱/۱  |  ساعت انتشار: ۱۳:۵۴  |  کد خبر: ۹۹۴۴۳۶۱  |  منبع: خبرگزاری ایسنا  | 

نظر شما

- از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری نمایید.
- از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمایید.
نام:
ایمیل:  
نظر:  
کد امنیتی :
 

ارسال
  • پربیننده‌ترین اخبار ۴۸ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار ۶ ساعت گذشته

  • پربیننده‌ترین اخبار اخبار بین‌الملل